Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zam masası

Memurlar ve memur emeklileri için toplu sözleşme maratonu bugün başlıyor. 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin talepler arasında yüzdelik zamların yanı sıra, taban aylıkta artış, refah payı ve enflasyon farkı da var

Giriş Tarihi: 3.8.2015
Zam masası
Kamu görevlileri ve emeklileri için yılın en önemli zamanı geldi. Milyonlarca memur ve memur emeklisinin 2016 ve 2017 zamlarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri, bugün başlıyor. Toplu sözleşmede sadece zamlar değil, konfederasyonların kamu görevlilerine ve emeklilerine yönelik talepleri de karara bağlanacak. Görüşmelerde hükümeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın başkanlığındaki Kamu İşveren Heyeti, memurları ise 15 kişilik Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti temsil edecek. Heyetin başkanlığını Memur-Sen yürütecek.

YÜZDE 6 İLE BAŞLAYACAK
Memurlar ve memur emeklileri için zam teklifleri belirlendi. Bürokratların masada 2016'ya ilişkin ilk teklifinin yüzde 3+3 olması bekleniyor. Memur-Sen ise pazarlık masasına 2016'ya ilişkin "Birinci 6 ay için yüzde 8, ikinci 6 ay için yüzde 8 olmak üzere yüzde 16 oransal zam + 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere taban aylığa 150 TL zam + 2015 yılı ekonomik büyüme oranının yüzde 50'si ve 3 aylık dönemlerdeki büyüme oranı kadar refah payı artışı + enflasyon farkı" talebiyle oturacak. Türkiye Kamu-Sen'in talebi de "2016 yılının tamamı için yüzde 22 artış ve taban aylığa seyyanen 100 lira net zam" şeklinde açıklandı.

TALEPLER NE GETİRECEK?
Halen en düşük memur maaşı 60 TL'lik toplu sözleşme ikramiyesi dahil net bin 945 lira. 2016 talepleri ışığında bu maaş; Maliye'nin teklifine göre 2 bin 95, Memur- Sen'in talebine göre 2 bin 732, Kamu-Sen'in isteklerine göre 2 bin 513 TL olacak. Halen en düşük memur emeklisi maaşı da bin 361 TL. Sadece yüzdelik tekliflere göre bu maaş 2016'da; Maliye'nin önerisine göre bin 443, Memur-Sen'e göre bin 587, Kamu-Sen'e göre bin 660 TL olacak. Ancak Memur-Sen'in 2016'da yüzde 16 oransal zammın yanı sıra taban aylıkta artış, refah payı ve enflasyon farkı; Kamu Sen'in de yüzde 22'lik oransal zammın yanı sıra taban aylıkta artış talepleri var.

400 TL KREŞ YARDIMI EMEKLİYE PROM

Kamu görevlilerinin öğlen arası cuma günleri için 2 saat olarak uygulansın.
Kurumların kreş açmaları zorunlu hale getirilsin, bu yapılamıyorsa aylık 400 TL kreş yardımı verilsin.
Gelir vergisinden oluşan maaş kaybı telafi edilsin.
Yan ödeme katsayı ve gösterge rakamları yüzde 50 artırılsın.
Ek ödemeler, emekli maaşına ve ikramiyesine yansıtılsın.
Ek gösterge adaletsizliği giderilsin.
2005 sonrası göreve başlayanlara bir derece verilsin.
Fazla çalışma ücretlerindeki dengesizlik ve düşüklük giderilsin.
Aile yardımı artırılsın.
KİT'lerde ve kamuda çalışan, memur işi yapan fakat memur olmayan personel KİT'lerdeki 2 sayılı cetvele, diğer kamu kurumlarında çalışanlar memuriyet kadrolarına geçirilsin.
4B statüsünde görev yapan personel ile 4C'li personelin 4A ya da sözleşmeli olarak kadro alması sağlansın.
Doğum, ölüm ve ulaşım yardımları artırılsın.
Emeklilere aile yardımı (eş-çocuk) ve banka promosyonu verilsin.

DİPLOMA DENETİMİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), piyasada sahte diplomalara ilişkin harekete geçti. Kamuda çalışan memurların üniversite diplomaları araştırılacak. Sahte diplomalılar işten çıkarılacak ve bugüne kadar aldığı tüm maaşlar faiziyle geri talep edilecek.

SİSTEM KURULDU
YÖK, 3 milyon 600 bin
kişinin istihdam edildiği kamu kurumlarında en az bine yakın sahte diplomalı çalışan olduğunu tahmin ediyor. Kurul, kamu ve özel sektörde sahte diplomaları ortaya çıkaracak 'Diploma Sorgulama Sistemi' çalışmalarını tamamladı. Türkiye'deki tüm üniversitelerin son 5 yılda verdikleri diplomaların kayıtlarını sisteme giren YÖK, sistemi Eylül'de e-devlet üzerinden kullanıma açacak. 6 milyon diplomanın yer aldığı sisteme, e-devlet üzerinden kişiler ve kurumlar girebilecek ve diplomaları kontrol edebilecek. Sistemden alınan belge, iş başvurularında diploma yerine geçecek.
KAYNAK:TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zam masası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN