Türkiye'nin en iyi haber sitesi

24 TL'ye düşene kadar ithalat

Giriş Tarihi: 6.8.2015
24 TL'ye düşene kadar ithalat

Et fiyatlarının 40 TL'ye çıkması üzerine harekete geçen hükümet iki adımlı yol haritası belirledi. ESK, mağazalarındaki fiyatı bu hafta daha da aşağı çekecek. Etin kilosu 24 TL olana kadar ithalata devam edilecek

Spekülasyonlar ve mevsimsel etkiler nedeniyle fiyatı 40 TL'ye çıkan ete karşı tüketiciyi rahatlatacak iki kritik önlem geliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 'ithalat' silahını çekerken, Et ve Süt Kurumu (ESK) da mağazalarında et satış fiyatlarını düşürmeye hazırlanıyor. SABAH'a konuşan ESK Genel Müdürü Kasım Piral, kendi mağazalarında piyasanın yüzde 20 altında tüketiciye satılan etin bu haftadan itibaren daha da aşağı çekileceğini açıkladı. Piral, indirimin ne oranda olacağını yakın zamanda açıklayacaklarını belirtti. Çerçevesi 1996'da çizilen Avrupa piyasalarına yönelik bir alım kararı olduğunu hatırlatan Piral, "Anlaşma kuralları gereği 20 bin tonluk kotayı ESK'ya kullanması talimatı verildi. Fakat bu rakamlara bağlı kalmaksızın, hedeflerimiz ölçüsünde alım yapacağız" diye konuştu. Piral, et ithalatının AB ülkeleriyle sınırlı olmadığına da vurgu yaptı.

BU AY PİYASADA

ESK dün de Avrupa menşeli 3 bin 200 ton dondurulmuş sığır karkas eti ihalesini yaptı. 6 firmanın katıldığı ihalenin sonucu ilerleyen günlerde açıklanacak. ESK, geçen hafta alımı yapılan 550 tonla toplam 3 bin 750 ton karkas etin alım sürecini başlatmış oldu. Piral, etlerin bu ay içinde piyasaya gireceğini söyledi.

300 BİN TON AÇIK
Edinilen bilgiye göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın aldığı kararla yapılacak ithalatta hedef Türkiye'deki et piyasalarının 23-24 lira düzeyine inmesini sağlamak. Et fiyatları bu aralığa düşünceye kadar ithalatın yapılması planlanıyor. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ithalat kararının çok doğru olduğunu ifade ederek, bu aralığın hem tüketici hem de üretici açısından makul fiyat seviyesi olduğunu söyledi. Türkiye'de üretim ile tüketim arasında 300 bin tonluk et açığı olduğunu söyleyen Tunç, bu sıkıntının düzenli canlı hayvan ithalatı ile çözüleceğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 TL'ye düşene kadar ithalat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN