Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SAP'den gençlere 'iyilik' sürümü

SAP'nin Ashoka Vakfı'yla hayata geçirdiği 'Hızlan FarkYarat', gençlere yönelik 5 projeye yeni bir kimlik kazandırdı. Şirket, bu kez de 18-25 yaş arası sosyal girişimcilerin geleceklerini yeniden yazacak

Giriş Tarihi: 9.8.2015
SAP'den gençlere 'iyilik' sürümü
Kurumlara uygulama ve yazılım alanında hizmet veren SAP, bu kez de genç sosyal girişimcilerin projelerine destek veriyor. Globalde Ashoka Vakfı'yla birlikte yol alan şirket, aynı işbirliğini 'Hızlan FarkYarat' adıyla Türkiye'ye taşıdı. Şubat ayında başlayan projenin amacı, Türk gençlerinin sosyal girişimcilik yönünü güçlendirmek ve teşvik etmek. SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, gençlere direkt ulaşmak yerine kendi yaşıtlarının geliştirdiği sosyal girişimcilik projelerine destek vererek daha kapsamlı bir çalışmaya imza atmak istediklerini söylüyor.

DÜNYAYA AÇILACAKLAR

Hızlan FarkYarat'a başvuran 30 sosyal girişimcilik projesi arasından 5'i bir yıl boyunca SAP'den finansman, teknoloji ve mentorluk anlamında destek alacak. Keskin, 18-25 yaş arası gençlere yönelik başlattıkları projeyle Türkiye'nin dört bir yanındaki duyarlı ve fark yaratan çalışmaları uluslararası bir ağın parçası haline getirdiklerini belirtiyor. Keskin, "Eylülden itibaren SAP çalışanları da projeye dahil olacak. Aynı zamanda Hızlan FarkYarat'ın ikinci ayağı için de duyuru yapılacak" diyor. Ashoka Avrupa-Türkiye Ülke Temsilcisi Matthias Scheffelmeier de seçilen 5 projeyle Türkiye çapında 10 binden fazla çocuk ve gencin hayatının iyileştirildiğini söylüyor. Scheffelmeier, "Hep beraber gerçekten fark yaratabiliriz. Onlara daha stratejik davranmayı, kaynak yaratmayı öğretiyoruz" şeklinde konuşuyor.

ÜNİVERSİTELİYE BEDAVA HAYATI ASKIDA SUNUYOR

Oğuzhan Canım/ Askıda Ne Var projesinin kurucusu
Hızlan FarkYarat'ın ilk 5'ine giren projelerden biri de Askıda Ne Var. Projenin kurucusu Oğuzhan Canım, üniversite öğrencilerinin maddi imkânsızlıklar yerine kendilerini geliştirmeye enerji harcaması gerektiği düşüncesinden yola çıktığını söylüyor. Üniversite öğrencilerine yemek, kıyafet, tiyatro, sinema ve konser bileti gibi hizmetleri ücretsiz sunan Askıda Ne Var 70 kurumla çalışıyor. Ayda 1000'den fazla etkinlik bileti, 20 bin TL değerinde yemek sağlıyor. Canım, ayda 40 bin liralık değer yarattıklarını belirtiyor.

LİSEDE YAZILIM HAREKETİ BAŞLATTI

Tugay Tuna / Yazılım Kulübü'nün kurucusu
Edirne'de fen lisesi öğrencisi olan Tugay Tuna, 8'inci sınıfta yazılım geliştirmeye başlamış. Ancak bu işin üniversite öncesinde ne kadar zor olduğunu anlayınca Yazılım Kulübü'nü kurarak arkadaşlarına yazılım öğretmeye başlamış. Şimdi 250 kişiye ulaşan ağ, 9 okula yayılmış durumda. Tuna, 35 okuldan davet aldıklarını söylüyor.

GENÇLERE EŞİT FIRSAT İÇİN YOLLARDA

Meryem Aydın / YAŞÖM (Yaşayarak Öğrenme Merkezi)
Genel Koordinatörü
YAŞÖM, gençler arasındaki fırsat eşitsizliğini çözmek için yola çıkan bir platform. Üyeler yeteneklerini birbirleriyle paylaşıyor, fırsatlardan akranlarını haberdar ediyor. 2011'de kurulan YAŞÖM bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetlerde 2 bin 300'e yakın katılımcıya doğrudan ulaştı.

KIRSALDA SİNEMA FİLMİ OYNATIYOR

Enes Kaya/ SineMASAL kurucusu
SineMASAL, kırsalda yaşayan çocukları başta sinema olmak üzere sanatla buluşturuyor. Proje kapsamında, köylerde gün boyu kukla yapımından yüz boyamaya kadar birçok aktivite gerçekleştiriliyor. SineMASAL, 195 gönüllü ile Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde 17 bin çocuğa ulaştı. Projeye Avrupa'dan da gençler katılıyor.

KÖYE ÜNİVERSİTELİ ABİLER GELMİŞ!

Muhammet Erkam Avcı/ Güneşin Çocuklarına Yardım Kulübü'nün kurucu
Güneşin Çocuklarına Yardım Kulübü, köyde yaşayan ailelere ve öğrencilere "üniversite" kavramını anlatan ve velilerin üniversite algısını değiştirmeyi hedefleyen bir proje. Kulüp bugüne kadar 84 ilde köy okulu ve yatılı bölge okulunda projeler gerçekleştirdi. 30 bin öğrenci, veli ve öğretmene ulaşıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SAP'den gençlere 'iyilik' sürümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN