Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivaslılar Almanya'da şirket toplayacak

Almanya'yla 1961 yılında imzalanan sözleşmenin ardından Türkiye'den 6 bin 700 kişi çalışmak için Almanya'ya gitti. Şimdi ise milyonları bulan o Türklerin torunları ise şimdi Almanya'ya patron sıfatıyla gidiyorlar. Sivaslı Girişimci ve İşadamları Derneği (SİVGİAD) üyesi yaklaşık 100 işadamı 19-24 Ekim tarihleri arasında Almanya ve Brüksel'i ziyaret edecek. Türk işadamları ziyarette Almanya’nın ve Belçika’nın TÜSİAD’ı ile Almanya Sanayiciler Birliği başta olmak üzere birçok toplantı gerçekleştirecek. Dernek Başkanı Murat Açıl, “Almanya'da satılık çok sayıda şirketin olduğunu Türk işadamlarının da orada yatırım yapabileceğini, 100 işadamının şirket satın alma niyetlerinin de olduğunu” belirtti.

Giriş Tarihi: 13.8.2015 12:43
Sivaslılar Almanya'da şirket toplayacak
Bir zamanlar Almanya'da işçi olarak çalışmaya giden Sivaslı işadamlarının torunları ve çocukları bu kez işbirliği yapmak için patron olarak Avrupa'ya gidiyorlar. Sivaslı Girişimci ve İşadamları Derneği (SİVGİAD), 19-24 Ekim tarihleri arasında Almanya ve Brüksel'i ziyaret edecek. Ziyarette Almanya'nın ve Belçika'nın TÜSİAD'ı ile Almanya Sanayiciler Birliği başta olmak üzere birçok toplantı yapılacak. Geçen yıl Dünya İşadamları Konseyi'nin 'En başarılı işadamı' ödülünü de alan SİVGİAD Başkanı Murat Açıl, Kıtalararası İşbirliği Ziyaretleri programının birçok milletvekili, belediye başkanı ve iş adamının katılımı ile gerçekleşen tanıtım yemeğinde, hedeflerinin Almanya ve Belçika'daki potansiyel yatırım olanaklarını Türkiye'ye çekmek olduğunu söyledi. 100 işadamıyla yapılacak olan bu gezinin 'Kıtalararası İşbirliği Ziyaretleri' programının ilk adımı olduğunu söyleyen Açıl, ardından İran'a bir heyetle gideceklerini sonrasında ise programı diğer kıtaların ve ülkelerin takip edeceğini belirtti. "Hedefimiz, dünyanın ilgisini Türkiye'ye ve Sivas'a çekmek" diyen Açıl, şehre yatırım yapmayı düşünen yabancı işadamları olduğunu bildiklerini ve bu geziler sayesinde hem Türkiye'yi hem de Sivas'ı yüz yüze anlatarak kararsız kalan yatırımcıyı ikna edebilmek ve daha çok yatırımcıyı çekebilmek için bu programı başlattıklarını vurguladı.

Almanya'dan başlayacak olan ilk ziyarette hem yatırım yapmak hem de yeni yatırım çekmek istediklerini söyleyen Açıl, Türkiye ekonomisinin hızlı gelişmesinin ardından Sivas'ta başlayan hareketin batılı ülkelerin dikkatini çektiğini belirtti. Açıl, maden sektörü ve tarımsal potansiyelin Batılı şirketlerce özel gördüğünü belirterek, bu ziyaretlerde sadece Sivaslıların değil aynı zamanda Sivas'a yakın illerden de işadamlarının da katılacağını belirtti. Açıl, 100 işadamıyla yapılacak olan Almanya seferinde Sanayiciler Birliği, İşverenler Birliği, Ekonomi Konseyi, Belçika seferinde ise Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu, Endüstri birlikleri gibi kurumlar ile toplantılar yapılacağını söyledi.


"SATILIK ŞİRKETLERİ ALABİLİRİZ"

Açıl, "Asıl önemlisi ise Almanya ve Belçika'da yaşayan Türk işadamlarının Türkiye'ye ilgilileri artıyor. Oralarda yüzlerce kişiye istihdam sağlayan Türk iş adamları Sivas'a ve diğer illeri yatırımı düşünüyor. Tekstil, inşaat, otomotiv yan sanayi ve plastik sektörleri ile ilgili onlarla görüşmeler yapacağız. Milyonlarca Euro değerinde yatırım gelecek" dedi. Türkiye heyetinin Almanya'daki teşvikler ve yatırım olanaklarıyla ilgili bilgi alacağını vurgulayarak, Almanya'da satılık çok sayıda şirketin olduğunu Türk işadamlarının da orada yatırım yapabileceğini, 100 iş adamanın şirket satın alma niyetlerinin de olduğunu belirten Açıl, heyete milletvekilleri ile ilçe belediye başkanlarının da katılım göstereceğini vurguladı.


SONRAKİ DURAK İRAN OLACAK

Başkan Murat Açıl, dernek olarak sadece Sivas'ın değil, Türkiye'nin gelişmesi için faaliyet gösterdiklerini belirtti. Almanya ve Belçika gezisi sırasında bin kişilik bir de sempozyum düzenleneceğini vurgulayan Açıl, "Almanya'nın Düsseldorf, Berlin ve Köln kentlerinde ayrı ayrı toplantılar yapılacak. Sanayici ve hükümet yetkilileriyle birebir görüşmeler olacak. Bunun ardından da İran'a bir heyetle ziyarette bulunacağız" diye konuştu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivaslılar Almanya'da şirket toplayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN