Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin Merkez Bankası: Bu kadar yeter

Giriş Tarihi: 14.8.2015
Çin Merkez Bankası: Bu kadar yeter
Çin Merkez Bankası (PBOC), para birimi 'yuan'ı üçüncü kez devalüe etti. Dün yapılan yüzde 1.1'lik devalüasyonun ardından banka açıklama yaptı. Para birimini makul bir seviyede ve dengede tutmaya devam edeceğini kaydeden PBOC, Çin ekonomisinin güçlü temelleri göz önüne alındığında yuanda daha fazla değer kaybına gerek olmadığını söyleyerek piyasaları sakinleştirmeye çalıştı.

YÜZDE 10 İSTENİYOR
Çin Merkez Bankası, ülkedeki güçlü ekonomik ortam, dış ticaret fazlası, sağlam mali pozisyon ve döviz rezervlerinin kura "güçlü bir destek" sağladığını belirtti. Yuanda üst üste yaşanan devalüasyonun ardından açıklama yapan Washington, Çin'i ihracatçılarına adil olmayan bir şekilde avantaj kazandırmakla suçladı. PBOC yuandaki düşüşün tek seferlik olduğunu söylese de Çin'de politika yapımı sürecine dahil olan kaynakların verdiği bilgilere göre, hükümet içindeki güçlü isimler yuanın daha fazla değer kaybetmesi için baskı yapıyor ve para biriminin toplamda yüzde 10 değer kaybedebilir.

FED 'E EK BASKI YAPABİLİR
PBOC Başkan Yardımcısı Yi Gang bu iddiaları 'temelsiz' diye nitelendirerek yalanladı. Avrupa Merkez Bankası da Çin piyasalarındaki oynaklığın Euro Bölgesi'ndeki kırılgan ekonomik toparlanma üzerinde tahmin edilenden daha büyük bir etki yaratabileceğini ve ABD'de yapılacak faiz artırımının ekonomi üzerinde ek baskı yaratabileceğini belirtti.

TOPLAM KAYIP YÜZDE 3 OLDU
Dolar karşısında üç günde yüzde 3.07 değer kaybı yaşayan yuan, Asya hisse senetlerine de dört yılın en büyük düşüşünü getirdi. PBOC, referans kuru belirlerken yeni bir yöntem uygulamaya da başladı. Buna göre, kurun oluşması için fiyat veren piyasa yapıcılar önceki günkü kapanış, döviz talep ve arzı ile önemli paritelerdeki değişiklikleri de dikkate almak zorunda.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin Merkez Bankası: Bu kadar yeter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN