Köstebek 1 değil 9'muş!

Giriş Tarihi: 14.8.2015
Köstebek 1 değil 9'muş!
Paralel Yapı'nın sol ayağı Sözcü gazetesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 çocuğuyla ilgili iftirasının arkasındaki köstebeğin bir değil, 9 kişi olduğu ortaya çıktı. SABAH'ın önceki gün gündeme getirdiği "SGK'daki paralel köstebek bulundu" haberi ses getirdi. Haberde, Bilal, Burak ve Sümeyye Erdoğan'ın SGK'daki bilgilerine Muğla SGK'da Denetmen Yardımcısı Kübra Karakaş'ın yetkisi olmadan girdiği belirtiliyordu. Ancak kurumdaki soruşturmalar derinleştirildikçe Karakaş'ın dışında 9 ismin daha olduğu anlaşıldı. Mehmet Sinan Çetin, Serap Dumanlar, Vasfi Dinç, Zeynep Işık, İbrahim Ballı, Nilay Özdişli, Sevilay Akoğul ve Çiğdem Ozan'ın da söz konusu kişisel bilgilere bilgisayardan girip çıktıkları belirlendi.

MÜFETTİŞLER DEVREDE

9 kişiyle ilgili SGK Teftiş Kurulu müfettiş görevlendirdi. Müfettişlerin yaptığı soruşturmada, kişisel hesaplara izinsiz giren köstebeklerin "Özel bir kastım yoktu, meraktan baktım" şeklinde aynı savunmayı yapması dikkat çekti. Müfettişler, yetkisi çerçevesinde erişilmemesi gereken bilgi ve belgelere erişerek, kurumda uygulanan bilgi güvenliği politikasına aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle 9 kişiye de birer maaş kesme cezası verdi. Ancak ceza verilen memurlar Kübra Karakaş gibi buna itiraz etti. Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Kuruca, Özge Songül ve Ayfer Özdemir ise itirazların tamamını kabul edip cezaların kaldırılmasını sağladı.

CEZA BİLE ALMADILAR
Teftiş Kurulu'nun 29 Temmuz'da gerçekleştirdiği toplantıda "İlgilinin geçmiş çalışmalarının olumlu ve daha önce disiplin cezası almamış olması hususu dikkate alınarak 657 sayılı Devlet Meemurları Kanunu'nun 135'inci maddesi gereğince itirazının kabülüne, oybirliğiyle karar verildi" diye karar aldı. Kişisel bilgilere bakan ve bilgilerin eksik ve yanlış sızmasına neden olan 9 personele verilen maaş kesme cezası kaldırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köstebek 1 değil 9'muş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN