Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasada panik yok

AK Parti-CHP görüşmesine kilitlenen döviz ve borsada kıyamet kopmadı. Koalisyondan sonuç çıkmaması ilk etapta satış getirse de borsa kapanışta toparlandı. Dolar sığ işlem hacmiyle günü tamamladı

Giriş Tarihi: 14.8.2015
Piyasada panik yok
AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması piyasayı panikletmedi. İlk etapta yaşanan sert satış dalgası açıklamalardan sonra durdu. Bankacılar, koalisyonun kurulamaması halinde Borsa İstanbul'da yüzde 20 kayıp yaşanabileceğini, doların ise 3 TL'yi görebileceğini belirtiyordu.

BORSA KAPANIŞTA YÜKSELDİ

Dün güne 2.78 TL seviyelerinden başlayan dolar, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları sırasında 2.8274 TL'ye çıktı. Euro/TL ise 3.14 seviyelerini gördü. Sepet kur da 2.98'i aştı. Davutoğlu'nun açıklamaları öncesinde Borsa İstanbul'da yüzde 3'e yakın düşüş yaşanırken, kapanışa yakın endeksteki kayıplar azaldı. Borsa günü yüzde 1.49'luk kayıpla 77 bin 16 puandan kapattı. Gösterge tahvilin faizi yüzde 10.04 seviyesini gördü. 10 yıllık gösterge tahvilde yükseliş 25 baz puana ulaştı.

'BU SAĞLAMLIĞI GÖSTERİYOR'
Bankacılar, dün döviz piyasasında 900 milyon dolarlık işlem hacmi yaşandığını belirtirken, "En kötü günlerde bile piyasada işlem hacmi 500-600 milyon doları bulurdu. Londra'dan çok zayıf bir talep oldu. Talep daha çok yurtiçindeki bankalardan kaynaklandı. Geçtiğimiz haftalarda erken seçim satın alınmaya başlanmıştı. O nedenle piyasada çok fazla tepki yaşanmadı. Bu aynı zamanda Türkiye ekonomisindeki sağlamlığı da gösteriyor" dedi.

ABD DE ETKİLEDİ
Dolardaki yükselişi ABD'den gelen veriler de etkiledi. Ülkede işsizlik maaşı başvurularının 8 Ağustos'ta sona eren haftada 274 bin ile beklentilerin üzerinde açıklanmasına rağmen, göstergeler istihdam piyasasında iyileşme trendinin sürdüğünü gösteriyor. İşsizlik maaş başvuruları artsa da 300 bin düzeyinin altında.

AKBANK YANILDI!
7 Haziran seçimlerinden sonraki süreç bir tek Akbank'ı yanılttı. Kulislerde, 3 aylık süreçte kredilerini kapatıp, ekonomiye kaynak aktarmayı keserek küçülen, nakite geçen Akbank'ın adeta 'kriz'e oynadığı belirtiliyordu. Dün de zayıf da olsa dövize en çok talebin Akbank'tan geldiğine vurgu yapıldı.

MERKEZ 50 MİLYON DOLAR SATTI
Merkez Bankası (TCMB) da dün en az 30 milyon dolar olacağını ilan ettiği bir sonraki işlem günü valörlü döviz satım ihalesinde 50 milyon dolar sattı. İhaleye 71 milyon dolar teklif geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasada panik yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN