Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran kaprisi bunalttı Hazar devreye girdi

Giriş Tarihi: 15.8.2015
İran kaprisi bunalttı Hazar devreye girdi

İran'ın Türk TIR'larına çıkardığı zorluklara her gün yenileri eklenince rota Hazar'a kaydı. Türkmenbaşı Berdimuhammedov ile görüşüp tam destek alan taşımacılar, 100 milyar dolarlık Asya pazarına İran'ı by-pass edip ulaşacak

Türk TIR'larına çıkardığı zorluklara her gün yenilerini ekleyen İran'a karşı 'Hazar' kartı resmen uygulamaya girdi. TIR'ların İran'ı by-pass ederek Hazar Denizi üzerinden Asya pazarına ulaşacağı yeni model için Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) girişimiyle bizzat Türkmenbaşı Gurbanguli Berdimuhammedov, devreye girdi. Bu kapsamda dev Ro-Ro gemileri denize indirilirken taşıma fiyatlarında indirime gidildi. Türkmenistan'ın yapımına devam ettiği dev limanın inşası da hızlandırıldı. 100 milyar dolarlık Asya pazarına açılan yeni hattın yaklaşık yüzde 30 maliyet avantajı sağlaması da hedefler arasında yer aldı. Yakın zamanda bir yılda İran üzerinden geçiş yapan 45 bin TIR'ın yarısının bu hatta yönlendirilmesi planlanıyor. Türkmenbaşı ile geçen hafta bir araya geldiklerini ifade eden UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, görüşmenin bir milat niteliğinde olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE'Yİ RAHATLATACAK

Berdimuhammedov'un kendilerine Türk TIR'larını en uygun fiyata taşıma sözü verdiğini ifade eden Fatih Şener, şunları söyledi: "Şu an Türkmenistan'a ait 120 TIR kapasiteli yeni bir Ro-Ro gemisi faaliyete başladı. Yakında bir tanesi daha başlayacak. Türk lojistik sektörü ve bürokrasisi olarak her türlü olasılığa hazır olmalıyız. Alternatif hatların kullanılması Türkiye'nin elini güçlendirecek."

CİDDİ YATIRIM VAR
Türkiye'nin bölge ile bağlantısını sağlayacak rotaların çeşitlendirilmesi gerektiğini ifade eden Hazar Strateji Enstitüsü, Hazar Transit Koridoru Programı Uzmanı Seray Özkan ise şunları söyledi: "Hazar Denizi geçişlerini kolaylaştırmak adına paydaş ülkeler tarafından yapılan yatırımlar bölge ülkelerinin Türkiye ile işbirliği isteğini gösteriyor. Türkiye'nin güneyinde her geçen gün artan gerilim, Hazar Transit Koridoru'nu öncelikli rota konumuna getirebilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran kaprisi bunalttı Hazar devreye girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN