Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a yaptırımların kaldırılması fiyatını etkileyecek mi?

Petrol Bakan Yardımcısı Emir Hüseyin Zemaniniya, ile İran arasında yürütülen doğal fiyatı ve miktarı konusundaki görüşmelerin, yaptırımların kaldırılmasıyla sonuca ulaşacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 17.8.2015 16:30
İran'a yaptırımların kaldırılması gaz fiyatını etkileyecek mi?
resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan Zemaniniya, 'ye ihraç edilen doğal miktarının artırılması ve fiyatın düşürülmesi konusunda Ankara ile devam eden müzakerelerde sonuca ulaşılacağı konusunda ümitli olduğunu ifade ederek, buna rağmen müzakerelerin yavaş ilerlediğini belirtti.

Zemaniniya, "Yaptırımların kaldırılmasıyla sorunların çözümüne yönelik yeni bir zemin oluşacak. Böylece Türkiye'ye daha fazla doğal gaz ihraç edilmesi için de imkan sağlanacaktır" dedi.

Bin metreküp doğal gazı Azerbaycan'dan 335, Rusya'dan 425 dolara satın alan Türkiye, İran doğal gazının bin metreküpü için ise 490 dolar ödüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayındaki İran ziyareti sırasında indirim yapılması halinde Türkiye'nin İran'dan daha fazla doğal gaz satın alabileceğini söylemişti.

İran tarafı ise doğal gaz fiyatında indirim yapmak için Türkiye'nin doğal gaz ihracatını ikiye katlaması şartını teklif etmiş, ancak teklif Ankara tarafından reddedilmişti.

Türkiye, İran'ın yanı sıra Rusya ile de doğal gaz indirimi için görüşmeler yapıyor.

Rusya Bakanı Aleksandr Novak, konu ile ilgili olarak 31 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Rus enerji şirketi Gazprom ile BOTAŞ'ın Rus gazında yüzde 10,25'lik indirim yapılması konusunda anlaştıklarını ancak anlaşma metninin henüz imzalanmadığını duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'a yaptırımların kaldırılması gaz fiyatını etkileyecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN