Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni rekor 2.9070 tl

Küresel endişelere eklenen siyasi belirsizlik, dolara bir rekor daha kırdırdı. Euro da 3.20 TL'yi geçip tarihi zirve yaptı. 76 binin altına gerileyen Borsa İstanbul, 10 ayın en düşük kapanışını gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 19.8.2015
Yeni rekor 2.9070 tl
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaklaşan faiz artırımı ile birlikte içeride de artan siyasi belirsizlik ve jeopolitik risklerle her gün rekor kıran dolar, dün de Merkez Bankası'nın proaktif davranmaması üzerine yeni zirvesine çıktı. Dolar dün 2.9070 TL ile rekor kırdı. Euro da 3.2030 TL ile zirve yaparken, borsa 75 bin 960 puanla 10 ayın en düşük kapanışını yaptı.

65 MİLYARLIK SERVET


Reel sektörde sadece mayıstan bu yana 41.2 milyar TL kur farkı zararı yaratan, borsada şirketlerin piyasa değerini 30 milyar dolar eriterek 200 milyar doların altını çeken kurdaki yükselişin kaymağını ise yaklaşık 12 bin kişi yedi. Bankacılık sisteminde 1 milyon liranın üzerinde mevduatı olanların sayısı Kasım 2014 ile Haziran 2015 arasındaki 7 aylık dönemde 11 bin 850 kişi artarak 86 bin 177'ye ulaştı. Bu kişilerin bankalardaki toplam mevduatı 80 milyar lira artarak 470 milyar liradan 550 milyar liraya çıkarken, aynı kişilerin döviz tevdiat hesaplarının büyüklüğü ise 205 milyar liradan 270 milyara ulaştı.

MERKEZ KAPALI KUTU


Koalisyon görüşmelerinden bir sonuç alınamamasının piyasalardaki gerilimi artırdığına işaret eden analistler, Merkez Bankası'nın da kurdaki artışı durdurmak için net bir adım atmamasının TL'ye negatif yansıdığı görüşünde. TL dün de dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasında yer aldı. Fed'in önümüzdeki ayki kritik toplantısında faiz artırımı yapacağı beklentileri, gelişmekte olan ülkelere satış baskısı olarak yansırken, dün faizleri değiştirmeyip daha sıkı politika duruşu sinyali veren TCMB'nin para politikasını sadeleştirme çalışmaları kapsamında açıkladığı yol haritasının da yeterince 'açık' olmadığı dikkat çekti.

MERKEZ BANKASI DA FED'İ BEKLİYOR

Merkez Bankası ağustos ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında kısa vadeli faizleri sabit tutarken, gerekli görülen süre boyunca daha sıkı bir likidite politikası uygulanmasına karar verdi. Merkez, küresel para politikalarının normalleşme sürecinde izleyeceği yol haritasını da açıkladı. Merkez Bankası'nın bekle-gör politikasına devam ettiği ve eylüldeki PPK toplantısıın daha da kritik hale geldiği belirtiliyor.

Bora Tamer Yılmaz Ziraat Yatırım Ekonomisti

Fed'e senkronize olacak
Merkez Bankası bir şekilde kendisini Fed'e senkronize edecek. Bunu yaparken de Türkiye'deki büyümeyi bozmaması gerekiyor. Enflasyon görece kontrol altında. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yüzde 8'in üzerinde doğru hareket ettikten sonra tekrar gerileme trendine gireceğe benziyor.

Banu Kıvcı / İ Tokalı/ Halk Yatırım Başekonomisti

Esnekliği tercih etti
Küresel normalleşmenin yarattığı belirsizliğe ek olarak, içeride politik ve bunun ekonomik dengelere yansımasına ilişkin endişelerin kur üzerindeki baskıları artırdığını izliyoruz. FED'in faiz artırım zamanlamasına yönelik devam eden belirsizlikler karşısında, TCMB'nin de daha esnek kalma tercihini görüyoruz. Kur üzerinde baskının yüksek kaldığı gözlenebilir.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni rekor 2.9070 tl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN