Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Lirası'na da saldırdılar...

Terör örgütünün saldırılarıyla artan güvenlik endişeleri bahanesiyle dolar 2.9435 TL'ye çıktı. Euro da rekor kırarken, borsa 10 ayın en düşük seviyesine geriledi

Giriş Tarihi: 20.8.2015
Türk Lirası'na da saldırdılar...
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayında faiz artıracağına yönelik endişelerin baskısı altındaki piyasalarda gerilim dün had safhaya çıktı. Suruç saldırısının ardından Türkiye'de kaos yaratmak isteyen PKK'nın dün düzenlediği eylemlerin güvenlik endişelerini artırması, Türk Lirası'na da ağır darbe vurdu. Dolar 2.9435 TL ile tarihinin en yüksek seviyesine çıkarken, euro da 3.24 TL ile rekorunu yeniledi. TL, dün yüzde 1.3 ile dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Döviz sepeti de 3.09 TL'ye ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Dolarda son bir haftada yaşanan artış yüzde 6'ya ulaştı. Yeni bir seçim sürecine girilirken, dolar 3 TL'ye çıkarılarak, psikolojik olarak ekonomide kriz algısı yaratılmaya çalışıldığı dikkat çekti.

BORSA YİNE DÜŞTÜ
Önceki gün 10 ayın en düşük seviyesine gerileyen Borsa İstanbul'da dün 76 bin 646 puana kadar yükselen endeks, terör örgütlerinin İstanbul ve Doğu'daki saldırılarının ardından 75 bin 188 puana geriledi. Endeks günü yüzde 0.87'lik kayıpla 75 bin 299 puandan tamamladı. Güvenlik endişelerinin artması piyasayı tedirgin ederken, işlem hacminin çok yüksek olmadığı dikkat çekti. Özellikle banka hisselerine gelen spekülatif satışlar düşüşü perçinledi.

MERKEZ FED'İ BEKLİYOR

Para Politikası Kurulu toplantısında hiçbir adım atmayan Merkez Bankası dün ekonomistlere yapılan sunumda da tatmin edici bir aksiyon planı ortaya koyamadı. Merkez Bankası, likidite politikalarıyla ortalama fonlama maliyetini yukarı çekip, Fed'in faiz artırımlarına başlamasıyla birlikte bir hafta vadeli repo faizinde kademeli artış eğilimine gireceğinin sinyalini verdi. Türkiye'de kur üzerinden kriz algısı yaratma operasyonuna karşılık, gelişmekte olan ülkelerin tamamından sermaye çıkışı yaşanıyor. Fed'in faiz artırımına yönelik endişeler son 13 ayda 19 gelişen piyasadan 940 milyar dolarlık para çıkışına neden oldu.

KUR ARTIŞI BİR KRİZ İŞARETİ DEĞİL
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kur artışının Türkiye ekonomisinde bir kriz işareti olmadığını söyledi. Merkez Bankası'nın da kurun yükselmesini kalıcı ve kriz işareti olarak yorumlamadığını anımsatan Ertem, "Biz de Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam görüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Lirası'na da saldırdılar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN