Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizde spekülasyon uyarısı

Döviz kurlarında spekülatif talep uyarısında bulunan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Spekülatif talebe hiçbir rezerv yetmez. ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) boru döşetseniz bile" dedi

Giriş Tarihi: 26.8.2015
Dövizde spekülasyon uyarısı
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, döviz kurlarındaki artıştan dolayı reel sektörün kredilendirilmesinde şu anda bir problem olmadığını belirterek, 'kur spekülasyonu' konusunda uyarıda bulundu. Bankanın 91. kuruluş yıldönümü kapsamında Anadolu Ajansı'na değerlendirmelerde bulunan Bali, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) olası faiz artırımı durumunda, mevduat ve uluslararası borçlanma maliyetleri ile fonlama açısından çok ciddi, majör bir yükseliş beklemediğini söyledi. Döviz kurlarında bütün meselenin spekülatif talebi uyarmamak olduğunun altını çizen Bali, "Spekülatif talebi uyardığınızda aşılmayacak seviye yoktur. Rezerv politikaları da spekülatif talebe yetmez. Fed'den boru döşetseniz bile... O, kazanma saikine inanarak fiktif bir talebi ortaya koyuyor. Karşılamanız mümkün değil" dedi.

TERÖR GERİ ADIM ATTIRMADI

2016'ya dönük belirsizliklerin fiyatlandığını ifade eden Bali, kredi-mevduat faizlerinde majör bir artış beklemediğini söyledi. Sektörü de eleştiren Bali, "Banka hisseleri borsada endeksten hızlı düşüyor. Çünkü yatırımcı artık cazip bulmuyor. Bizim kendimize çeki düzen vermemiz gereken yerlerin olmadığını kimse söylemeyez" diye konuştu. Bölgedeki terör olaylarına değinen Bali, Güneydoğu Anadolu dahil, memleketin herhangi bir parçasında taahhütlerini hiç bir süretle geri çekmediklerini söyledi.

POTANSİYEL ÜLKELER BANKANIN RADARINDA
Bankanın 91. yılda elde ettiği finansal sonuçları değerlendiren Bali, temel bütün kalemlerde, hedeflerle tutarlı sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Bankanın yurtdışı faaliyetlerine ilişkin de bilgi veren Adnan Bali, 14 ülkede faaliyet gösterdiklerini belirterek, "Radarımızda da potansiyel ifade eden, gelecek vaat eden ülkeler var. Azerbaycan çok uzun süredir radarımızda, oradaki çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizde spekülasyon uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN