Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Projeleriyle değer yaratmaya devam ediyor

Hayata Artı Vakfı ile 1.2 milyon insana ulaşan Coca-Cola, tarımda sürdürülebilir arazi ve su kullanımını hedefleyen 'Harran Gece Sulaması' ve 'Geleceğin Tarımı' projeleriyle çiftçilerin yüzünü güldürdü

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Projeleriyle değer yaratmaya devam ediyor
Sosyal sorumluluk projelerinin merkezine sürdürülebilirlik kavramını alan Coca- Cola Türkiye, Hayata Artı Vakfı önderliğinde bugüne kadar çevre, fiziksel aktivite ve diğer toplumsal alanlarda 60'tan fazla projeyi hayata geçirdi. Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Kurumsal İletişim Direktörü Sinan Cem Şahin, Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'nın kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle birlikte çevresel ve toplumsal sorunlara yenilikçi, topluma duyarlı, sonuç odaklı, ölçülebilir ve sürdürülebilir çözümler üretmeyi amaçladığını söyledi. Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'nın kurulduğu 2009'dan bugüne projeleriyle 1.2 milyon insana ulaştığını belirten Şahin, "Vakfın yürüttüğü çalışmalar arasında buharlaşmanın önüne geçilerek su tasarrufu yapılmasını sağlayan 'Harran Gece Sulaması', tarımsal uygulamalarda sürdürülebilir arazi ve su kullanımını hedefleyen 'Geleceğin Tarımı' ve aktif yaşamı destekleyen 'Çık Dışarıya Oynayalım' projeleri yer alıyor" dedi.

HEDEF SU TASARUFU

Harran Gece Sulaması Projesi Hayata Artı Çevre Programı kapsamında yürütülüyor. Bu proje ile Harran Ovası'nda buharlaşmadan kaynaklanan su kaybının önlenmesini hedefleniyor. Proje Doğa Koruma Merkezi, Cullap Sulama Birliği ortaklığı, Harran ve Adıyaman Üniversiteleri'nin desteğiyle yürütülüyor. Bu kapsamda verilen eğitimler ve ekipman desteğiyle 5 bin dekarlık arazideki sulamalar gündüzden geceye alındı. Projeyle 1 milyar litre su tasarrufu sağlandığı belirtilirken, çiftçilerin dekar başına yüzde 15'lik artışla 80 kilogram ürün topladığı ve 100 TL ek kazanç sağladığı aktarılıyor. Harran Gece Sulaması Projesi'yle 2015 yılı sonuna kadar su tasarrufunun 2.5 milyar litreye çıkartılması hedefleniyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE
Geleceğin Tarımı Projesi kapsamında ise çiftçilerin iklim değişikliğiyle mücadele etmesini kolaylaştıracak geniş kapsamlı bir model sunuluyor. Geleceğin Tarımı Projesi, ülkemizin en önemli tarım alanlarından olan Konya Havzası'nda Doğa Koruma Merkezi ve Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle yürütülüyor. Tarımsal uygulamalarda sürdürülebilir arazi ve su kullanımını esas alarak, toprağın daha fazla su tutması hedefleyen proje ile 2015 yılı sonunda Konya Havzası'nda yaklaşık 1.5 milyar litre suyun korunması planlanıyor.

1 MİLYON ÇOCUĞA ULAŞILACAK
Çık Dışarıya Oynayalım Projesi de Milli Eğitim Bakanlığı ve Aktif Yaşam Derneği'nin işbirliğinde yürütülüyor. Projeyle ilköğretim okullarının bahçelerine fiziksel aktivite olanağı sağlayan oyun alanları kuruluyor. Bu yıl 500 okulda uygulanacak oyun alanlarıyla yaklaşık 1 milyon çocuğa ulaşılması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Projeleriyle değer yaratmaya devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN