30 bin tonluk ithal et kamçısı

Et fiyatlarına darbe vuracak önemli bir adım atıldı. ESK'nın yıl sonuna kadar yapacağı 30 bin ton büyükbaş hayvan eti ithalatında gümrük vergisi uygulanmayacak

Giriş Tarihi: 29.8.2015
30 bin tonluk ithal et kamçısı
Kırmızı ette yılda yüzde 30'a ulaşan fiyat artışının ardından Et ve Süt Kurumu'na yıl sonuna kadar 30 bin ton büyükbaş hayvan eti ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan ve dün itibarıyla yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, büyükbaş hayvan eti için 30 bin ton ithalat kontenjanı açılırken, bu kontenjan Et ve Süt Kurumu'na tahsis edildi. Ağustos ayı ortasında et fiyatlarındaki artışının gıda enflasyonuna olumsuz etkisini azaltmak için Et ve Süt Kurumu'nun AB menşeli canlı büyükbaş hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergisi sıfırlanmıştı.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Et ve Süt Kurumu'na ayrılan toplam 19 bin 100 ton karkas eti ithalatı kontenjanının, 5 bin tonuna yüzde 30 gümrük vergisi, kalan 14 bin 100 tonuna ise yüzde 43 gümrük vergisi uygulanıyordu. Kırmızı ette yıllık fiyat artışının yüzde 30'u bulmasının ardından, Merkez Bankası temmuz ayına ilişkin açıkladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunda, kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürmesi nedeniyle gıda ve yemek hizmetleri fiyatlarının olumsuz etkilemeye devam ettiğine dikkat çekmişti.

TEDBİR ALINACAK

Ağustos ayı başında düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında ise et fiyatlarının vatandaşlar için makul seviyeye çekilebilmesine yönelik önlemler ele alınmış, Başbakan Ahmet Davutoğlu da genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve gerekli tedbirlerin alınması talimatını vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 bin tonluk ithal et kamçısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN