Beyaz eşyaya Suriye dopingi

Suriyeliler'in ev kurması beyaz eşya sektörüne yaradı. BEYPER Başkanı Mersin, "Mülteciler iç pazara hareketlilik getirdi" dedi

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Beyaz eşyaya Suriye dopingi
Ülkelerindeki savaştan Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in ev kurması beyaz eşya sektörüne yaradı. Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği (BEYPER) Başkanı Şahin Mersin, iç tüketimde yavaşlama ve büyüme beklentilerinin aşağı çekildiği bir dönemde Suriyeliler'in dayanıklı tüketim sektörüne destek olduğunu söyledi. Mersin, yerleşik hale gelmeye başlayan Suriyeliler'in pazara hareket getirdiğini belirterek, "Yaklaşık iki yıldır seçim sürecindeyiz. Türk halkı şu anda acil ihtiyacı olmayan ürünlerin alımını erteliyor. Suriyeliler ise iç pazara hareket getiriyor. Beyaz eşya satışlarını artırıyor" dedi.

YÜZDE 10 ARTIŞ VAR
Çeşitli kaynaklara göre Suriye'deki kaostan kaçarak Türkiye'ye gelen sığınması sayısı 2 milyon civarında bulunurken, bunun yüzde 10'luk kısmının yerleşmeye karar vermesi bile yaklaşık 200 bin kişilik talep oluşturuyor. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, beyaz eşya satışları ocak-haziran döneminde yüzde 10 artışla 3.29 milyon adet oldu. Sektördeki hareketlenmenin sınır illerinde ve İstanbul gibi büyük şehirlerde daha fazla hissedildiğini söyleyen Mersin, "Gaziantep ve Adana'daki bayiler başta olmak üzere üyelerden aldığımız bildirimler bu yönde. Suriyelilerin beyaz eşya satışlarını önemli oranda artırdığı bilgisi geliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz eşyaya Suriye dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN