Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin'in yavaşlama faturası: 286 milyar $

Çin'deki yavaşlamasının dünyaya faturası netleşiyor. Ülkenin en büyük ticari partnerlerinin sadece ihracat zararı 286 milyar doları buluyor. Japonya 18 milyar dolarla en çok etkilenen ülke olurken, Almanya 14 milyar dolarla ikinci sırada

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Çin'in yavaşlama faturası: 286 milyar $
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde dün "Çin'in yüzde 6.8 veya biraz altında bir büyüme göstermeye devam etmesini bekliyoruz. Büyümenin öngörülebilir gelecekte yüzde 4-4.5'e düşeceğine inanmıyoruz" açıklamasını yaptı ancak yavaşlamanın faturası hayli kabarık. Çin'deki büyümenin yavaşlamasıyla birlikte talepte yaşanan azalma bu ülkenin en büyük ticari partnerlerini vuruyor. Fatura 286 milyar dolar... Yılın ilk iki ayında yüzde 20 daralan, sadece temmuzda yüzde 8 azalan ticaretin en sert vurduğu ülke ise 18.08 milyar dolar ile Japonya. Yüzde 14.6'lık bir talep daralması tahmini üzerine kurulan senaryoda ikinci en büyük ihracat kaybını 14.17 milyar dolarla Almanya yaşıyor.

KOMŞULAR BAĞIMLI
Çin'e komşu ülkeler de üretim anlamında en bağımlı olanlar. Bu ülkeler Çin'in üretim aşamalarında direkt olarak yer alıyor. Bazıları, Çin'e ciddi anlamda petrol ve doğalgaz gibi enerji ihracatı yapıyor. Afrika ülkeleri de ülkeye hammadde satıyor. Çin'deki daralma bu ülkeleri yakından ilgilendiriyor. Yeni Zelanda ve Brezilya gibi ülkeler Çin'e tarım ürünleri, Avrupa ise lüks tüketim ürünleri satıyor.

GAZETECİDEN 'BEN KARIŞTIRDIM' İTİRAFI
CaIjIng dergisinde çalışan gazeteci Wang Xiaolu, dünyayı peşinden sürükleyen Çin piyasalarındaki dalgalanmayı kendisinin başlattığını iddia etti. Çin devlet ajanslarının geçtiği habere göre Wang, kamu fonlarının borsadan çıkacağı yönündeki haberinin "panik" yarattığını söyledi. Wang, yanlış bilgi vermekten tutuklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'in yavaşlama faturası: 286 milyar $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN