Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üçüncü çeyrek büyümesi için olumlu sinyal

Yılın ikinci çeyreğinde iç talebe bağlı güçlenen büyüme, üçüncü çeyrekte de devam ediyor. Özellikle otomotivde güçlenen satışların etkisiyle dış ticaret açığı temmuzda, mart ayından bu yana ilk kez yıllık bazda yükseldi

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Üçüncü çeyrek büyümesi için olumlu sinyal
Dış ticaret açığı, temmuzda, otomotiv ve altın ithalatındaki artışın etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.5 artarak 7 milyar 28 milyon dolarla bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, dış açık temmuzda, mart ayından bu yana ilk kez yıllık bazda artarken, yılın ilk yedi ayında ise yüzde 9.4 azalarak 40.3 milyar dolara indi. Analistler açıklanan verinin, ekonomide ikinci çeyrekte iç talebe bağlı olarak canlanan talebin, üçüncü çeyrekte de bu ivmeyi sürdürdüğüne işaret ettiği görüşünde.

BÜYÜMEYE DESTEK

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, bu yıl iç talep ile büyümeyi tercih eden Türkiye için açıklanan verinin olumlu değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Büyüme zorluğu yaşayan Asya ülkelerinin aksine Türkiye'nin iç talebe yönelerek avantaj elde ettiğine işaret eden Yılmaz, "İkinci çeyreğin hızlı geçtiğini biliyoruz. Bu yıl tarım hasadı çok iyi seyrettiği için üçüncü çeyrekte de büyüme güçlenme eğilimini koruyacak" dedi. Odeabank Ekonomik Araştırmalar Grup Müdürü İnanç Sözer ise, "Temmuz'da TL'nin daha fazla değer kaybedeceği yönündeki muhtemel beklentiler ile başta ithal oto talebi olmak üzere iç talepteki hızlanma ve net altın ticaretinin 0.6 milyar dolar ile sekiz ayın en yüksek açığını vermesiyle ithalattaki hızlanmanın dış ticaret açığında genişlemeye yol açtığını görüyoruz" dedi.

DARALMA HIZ KESTİ
İlk 7 ayda ihracat yüzde 9.4 azalarak 84.6 milyar dolar, ithalat ise yüzde 10.6 azalarak 124.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece ithalatta son üç ayda yıllık bazda yüzde 10'un üzerinde olan daralma temmuz ayında hız kesti. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) ihracatı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.8 azalarak, 5 milyar 176 milyon dolar oldu. AB'nin ihracattaki payı 2014 Temmuz ayında yüzde 45 iken, 2015 Temmuz ayında yüzde 46.3'e çıktı.

SAMEKS AĞUSTOSTA YÜKSELDİ
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreter Yardımcısı Akif Demirbaş, sanayi ve hizmet sektörlerini içeren Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi'nin (SAMEKS), ağustosta bir önceki aya göre 3.4 puan artarak 52.8 puana yükseldiğini bildirdi. Demirtaş, SAMEKS verilerinin Türkiye ekonomisinde aylık olarak işlerin nasıl gittiğini göstermesi açısından önemli olduğuna işaret etti. MÜSİ- AD Genel Başkan Yardımcısı Nazım Özdemir de bütün olumsuzluklara, güven ortamındaki sorunlara, kurdaki baskılara rağmen Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyrekte de ciddi anlamda bir gelişme gösterdiğini belirterek, özellikle sanayi endeksi büyümeye devam ettiğini ve haziran ayı itibarıyla işsizlik oranının da yılın en düşük seviyesine geldiğini aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü çeyrek büyümesi için olumlu sinyal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN