Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te , yeni model!

Giriş Tarihi: 2.9.2015 17:07 Güncelleme Tarihi: 2.9.2015 17:09
BES'te yeni dönem, yeni model!

Sistemi'nin () para biriktirme mekanizması olarak algılandığını belirten Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Gökhan Karasu, "Amacımız BES sistematiğini gerçekten emeklilik sağlayan bir sistematikle buluşturmak. Sigorta şirketleriyle temas halindeyiz. Ekim ayından itibaren yeni modele geçeceğiz" dedi

"Türkiye Emeklilik Tasarrufları Konferansı"nda konuşan Karasu, Türkiye'de nüfusun hızla yaşlandığını belirterek, yaşlılığın değil ancak "yoksul yaşlı" nüfusun sorun olduğunu vurguladı.

Türkiye'de 65 yaş üstü nüfusun 35 yıl içinde diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 14 seviyesine çıkacağını belirten Karasu, Fransa'da bu sürenin 115 yıl sürdüğünü söyledi.

"Emeklilik sistemi tasarruf modeli olmaktan ileri gitmedi"

Gökhan Karasu, 'in ikinci fazını 1 Ekim'de hizmete sunacaklarını belirterek, özel sigorta imkanlarını maksimize etmek istediklerini söyledi.

Emeklilik sisteminin şu aşamada tasarruf modeli olmaktan ileri gidemediğini belirten Karasu, BES modelinin iyi bir model olduğunu, tasarrufun artırıldığını ancak mevcut durumdaki BES'in emeklilik planı sunmadığını anlattı.

BES'in mevcut durumda insanların aldığı paraları toplu veya planlı ödeme sistemiyle geri verdiğini aktaran Karasu, emeklilik konusunda yeterince ikna edici olunamadığını söyledi. Karasu, "Şu anda kişilerin anladığı anlamda emeklilik sunmuyoruz. Yani kişilere hayat boyu maaş bağlamıyoruz. Şu anda toplu para alma mekanizması ön plana çıkıyor, 1 Ekim'de bunu düzenleyeceğiz, üzerinde çalıştığımız özel kağıtlar var, özel sektör ve kamu paydaşlarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

"Ekim ayından itibaren yeni modele kaymak arzusundayız"

Sosyal güvenliği yadsımayan bir öncelikleri olduğunu belirten Karasu, şunları kaydetti:

"Amacımız BES sistematiğini gerçekten emeklilik ve insanlara hayat boyu maaş sunan yıllık gelir sigortası sistematiğiyle buluşturmak. Kanuna göre tabi ki engel yok ancak finansal olarak sunmaktaki engelleri kaldırmak arzusundayız. Sigorta şirketleriyle temas halindeyiz. Ekim ayından itibaren yeni modele kaymak arzusundayız.

Emeklilik şirketlerinin fon kurmak yerine mevcut fonlardan tercih etmesinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Bizim açımızdan bu şirketlerin asıl alanı emeklilik planı satmak olmalı. Bir şirket emeklilik planı satmakla uzmanlığını göstermeli. Bir sigorta veya emeklilik şirketi fon yönetmektense daha çok plan ve üretim yapmaya hedeflenmeli, fon yönetimini başka bir merciye bırakmalı. Bu kapsamda amacımız kişilere daha az fon sunulmasını sağlamak.

Daha bütünleşik, az sayıda bir fon yapısına kaymak konusunda emeklilik planlarının daha aktif olarak az fon sunmasını arzu ediyoruz. Bu kapsamda ekimden sonra ikinci fazımıza başlayacağız. Bu kapsamda sektör ve ilgili kurumlarla iş birliğine açığız. 1 Ekim'de başlayacak in emeklilik sistematiğini, gerçekten emeklilik yapmakta bir başlangıç olacağını arzu ediyorum."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES'te yeni dönem, yeni model!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN