İhracatta artışın ayak sesleri

İhracattaki düşüşün ağustosta yarı yarıya azalması, TİM Başkanı Büyükekşi'nin eylülde artışın başlayacağı tezini güçlendirdi. Temmuzda yüzde 13 olan düşüş, ağustosta yüzde 5'e indi. Açığı kapatmak için TİM, 33 Afrika ülkesi ve İran'a ticari heyet seferberliği başlattı

Giriş Tarihi: 2.9.2015
İhracatta artışın ayak sesleri
Ağustosta ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.9 azalarak 10 milyar 482 milyon dolar oldu. Temmuzda kayıp yüzde 13'ler seviyesindeydi. Düşüş hızının yavaşlaması Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin "Eylülde artış başlar" tezini de güçlendirdi. İhracat, bu yılın ocak-ağustos döneminde de yüzde 8.9 düşüşle 95 milyar 135 milyon dolara geriledi. Düzce'nin fındıkla özdeşleşen ilçesi Akçakoca'da rakamları açıklayan Büyükekşi, ihracattaki gerilemenin dış piyasalardaki olumsuz rüzgâr ve pariteden kaynaklandığını belirterek, "Euro-dolar paritesindeki düşüşün ilk 8 ayda ihracata faturası 8.9 milyar dolar oldu" dedi.

'KENDİ İŞİNİZİ YAPIN' UYARISI
Şirketleri spekülatif kur hareketlerine karşı da uyaran Büyükekşi, "İhracatçı yaptığı işten kâr elde etmeyi düşünsün. Spekülatif kur hareketlerinden kâr elde etmeyi düşünmesin. Bu ihracatçının işi değil" dedi. İhracatçıları kaybı telafi etmek için başta İran olmak üzere, Afrika gibi yeni pazarlara yönlendirdiklerini kaydeden Büyükekşi, şunları vurguladı: "Özellikle İran ile imzalanan P5+1 anlaşması sonrası firmalarımızın yüzde 63'ü İran'a ihracatımızın artacağı görüşünde. İhracatçılarımızı teşvik etmek için THY'nin uçuş sağladığı 33 Afrika ülkesine öncü keşif ve ticari heyetler gönderiyoruz. Önümüzdeki dönemde Filipinler, Nijerya, Botswana ve Namibya gibi birçok ülkeye ticaret heyeti düzenleyeceğiz. 5-8 Ekim 2015 tarihleri arasında İran'a da heyet gönderiyoruz. İran büyük fırsatları bünyesinde barındıran bir ülke." Büyükekşi, eylül itibarıyla ihracatta artış trendine girileceğini kaydetti.

KİLO BAZINDA ARTIŞ VAR

Ağustos ayında tarım ve sanayi ihracatı kilogram bazında yüzde 5.8 artış gösterirken toplam ihracat kilogram bazında yüzde 11.7 arttı. En fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışı yüzde 223 ile Ürdün'le yakalandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta artışın ayak sesleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN