Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanal İstanbul'da çalışmalar başlıyor

İstanbul’un büyük bir kısmını adaya dönüştürecek Kanal İstanbul projesinde yıl sonuna kadar inşaat çalışmalarının başlaması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 5.9.2015 01:56 Güncelleme Tarihi: 5.9.2015 05:32
Kanal İstanbul'da çalışmalar başlıyor
Geçen yıl Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çıkan sinde geri sayım başlıyor. 2011 yılında dönemin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan projede fizibilite hazırlıkları tamamlanırken, ilk kazmanın yıl sonuna kadar atılması bekleniyor.

500 BİN NÜFUS YER ALACAK

Dünya'nın haberine göre; kendi kendini finanse edebilecek Kanal İstanbul, parça parça ihale edilecek. İhale duyurusuyla birlikte, projenin detaylarının netleşmesi ve müteahhitlik sektörünün hareketlenmesi bekleniyor. 15 milyar dolarlık yatırımın yapılacağı Kanal İstanbul için daha önce hazırlanan kentsel tasarım projeleri tekrar ele alınırken, sonrasında imar planı yapılacak. Proje kapsamında daha önce 1.2 milyon nüfusun yer alması planlanırken, yoğunluk gerekçesiyle sayı 500 bine çekildi. 250 bin+250 bin kişi veya 300 bin+200 binlik bir şehir, kanalın iki yakasına konumlandırılacak. Entegre projelerle Kanal İstanbul'un maliyetinin 50 milyar doları bulacağı hesaplanırken, inşaatında 15 bin kişilik istihdam oluşturulacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kanal İstanbul'da çalışmalar başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN