10 yılda 100 milyon kadına iş

Başbakan Davutoğlu, kadınların iş gücüne katılımını artıracaklarını ve 2025'e kadar 100 milyon kadına iş yaratma amacı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 7.9.2015
10 yılda 100 milyon kadına iş
Türkiye'nin girişimi ile G20 çatısı altında ilk kez yaşama geçirilen "Women20 (W20) zirvesinden "100 milyon kadına iş", 1 milyon "kadın KOBİ'ye finans desteği" sözü çıktı. IMF Başkanı Christine Lagarde'nin kadınların ekonomiye katılımının eşitsizlik, yoksulluğu azalttığını söyledi. Lagarde'nin, "'Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır' denir. 'Her başarılı kadının arkasında da bir stresli adam bulunur'" yorumu katılımcıları güldürdü. W20 zirvesinde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının son 10 yılda arttığını belirterek, "Türkiye'de kadının iş gücüne katılım oranı, 2004'te yüzde 23.3 iken, 2014'te yüzde 30.8'e, kadının istihdam oranı da yüzde 20.8'den yüzde 27'ye yükseldi" dedi. Davutoğlu, şunları kaydetti: "Biz, ekonomilerimiz içerisinde yeni bir güç oluşturmak istiyorsak, olumlu bir teşvik yaratmak istiyorsak, kadınlara bu taahhüdü yerine getirmek durumundayız. Eğer bunu başarırsak, 100 milyondan daha fazla kadını dünyada küresel iş gücü piyasasına dahil etmiş olacağız." IMF Başkanı Lagarde, Fon'un bugüne kadar kadınlara fazla yoğunlaşmadığını belirterek, "Bundan sonra zor durumda olan bir ülkeye yardım ettiğimizde kadınlara daha fazla odaklanacağız. Kadınların ekonomiye, toplumla daha fazla entegre olması noktasında katkı sunacağız. Kadınların ekonomiye katılımı yoksulluğu azaltacak. Ekonomide kadınların fazla olduğu ülkelerde bunu rahatlıkla görüyoruz" dedi. Lagarde, kadınların finansman sorununa çözüm bulmayı hedeflediklerini de anlattı.

GURRİA'DAN TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria da kalkınma ve büyüme açısından kadınların, yeteneklerinden, becerilerden bir değer olarak gereği kadar yararlanılmadığını belirtirken, sığınmacılar konusuna değindi. Gurria, "Türkiye, hayatları pahasına mücadele eden, aralarında bir çok kadının da bulunduğu bu insanlara, onurlu bir yardım eli uzattı" dedi.

2020'DE 1 MİLYON KADIN KOBİ
Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) İcra Direktörü Arancha Gonzalez de, 2020 yılına kadar 1 milyon kadın KOBİ'nin piyasaya bağlanmasını istediklerini belirterek, "Yoksulluğu azaltmak istiyorsak parayı kadınların ellerine vermemiz gerekiyor" diye konuştu. BM Kadın Örgütü İcra Direktör Yardımcısı Lakshmi Puri de cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesinin çok önemli iki konu olduğunu söyledi. Puri, "Cinsiyet eşitliği olmaksızın ve kadınların güçlendirilmesi gerçekleştirilmeksizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri, ekonomik, sosyal, çevresel hedefler gerçekleştirilemez. Neden kadınlar girişimcilik dünyasının kenar mahallelerinde yaşamak zorunda kalsın" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yılda 100 milyon kadına iş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN