"ler 'ler gibi la yarışıyor"

Giriş Tarihi: 7.9.2015 11:54
Kermesler AVM'ler gibi esnafla yarışıyor

Genel Başkanı lerin la haksız rekabete girdiğini, kermeslerin belli sürelerinin olması gerektiğini ve kermes için izin verilen yerlerin denetiminin ve takibinin yapılması gerektiğini ifade etti

Türkiye ve Sanatkarları Konfederasyonu () Genel Başkanı , yazılı açıklamasında, lerin denetim altına alınması gerektiğine dikkati çekti.

Son yıllarda amacının dışına çıkarak, hayırdan çok ticari amaçlı yapılan ve çevresindeki esnaf ve sanatkarın işlerinin aksamasına yol açan kermeslere belli süreler için izin verilmesi gerektiğini belirten Palandöken, "Her köşede, her boş arazide kurulan kermesler her türlü ürün çeşitliliği ile adeta 'ler gibi esnafla yarışır hale geldi. Hayır amacıyla iki günlük kermeslerden bahsetmiyoruz. Aylarca açık kalan, denetimsiz olarak hijyen kurallarına uyulmadan satış yapılan, halkın sağlığını hiçe sayan yerlerden söz ediyoruz. Kermeslere belli bir süre için verilmeli, sürenin bitiminde kapatılması sağlanmalı ve kapatıldığı kontrol edilmelidir" ifadelerini kullandı.

Denetim getirilmesi gerekiyor

Hayır amaçlı kermeslere esnafların da destek olduğuna dikkati çeken Palandöken, amacına uygun, kurallara bağlı kermeslere karşı olmadıklarını vurguladı. Kermes adı altında aylarca açık kalan, hayır işinden çok alışveriş merkezi mantığı ile çalışan yerlerin varlığına işaret eden Palandöken, bu alanlarda faaliyet gösteren lokantacı, pastacı, manifaturacı, konfeksiyoncu, bijuteri, şarküteri esnafının haksız rekabete uğradığını savundu. Bendevi Palandöken, kermeslere ve bu tür satış yapan yerlere mutlaka denetim getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Palandöken, esnaf ve sanatkarın vergisini ödediğini, kermes adı altında vergisiz satışlar yapıldığını, bu durumun haksız rekabete yol açtığını da belirterek, "Esnaf ve sanatkarımızın yaptığı üretimin hijyen standartlarına uygunluğu yetkililer tarafından devamlı kontrol ediliyor ama kermeslerde böyle bir denetimin yapılmaması halk sağlığı açısından da sakınca yaratmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, TESK olarak, kermeslere çekidüzen verilmesini istediklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kermesler AVM'ler gibi esnafla yarışıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN