Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da sadece biz yapıyoruz!

Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili , haricinde 'da yeni havalimanı yapılmadığını belirterek, "Üçüncü havalimanı projesi dünyadaki en dahice, akıllıca proje" dedi

Giriş Tarihi: 8.9.2015 17:58
Avrupa'da sadece biz yapıyoruz!
6. İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Kotil, hava yolculuğu olmadan ekonominin olmayacağını, dünyada GSYH'nın yüzde 3,4'ünün havacılık, dolayısıyla turizmle bağlantılı olduğunu belirterek, bu rakamın Türkiye'de yüzde 6 civarında seyrettiğini söyledi. Dünya genelinde yüzde 4,1'lik bir artış beklenirken 20 yıl içerisinde Türkiye'de bu artışın yüzde 7 olacağını dile getiren Kotil, havacılığın diğer gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye'de daha önemli olduğunu dile getirdi.

Kotil, İstanbul'un en iyi 5 turizm destinasyonundan birisi olduğunu kaydederek, "New york'tan daha iyi. bunu CNN International kısa zaman önce yayınladı. Yıllık 12 milyon turist İstanbul'a geliyor. Burada Türk Dışişleri'nin başarısı gerçekten önemli. Bir günlüğüne İstanbul'a geliyorsanız vizeye ihtiyacınız yok. Uçaktan inip vizenizi birkaç dolar ödeyerek alabiliyorsunuz" diye konuştu.

Yaklaşık 300 adet çok güzel uçakları bulunduğunu dile getiren Kotil, "Network'ümüz de dünyada uluslararası destinasyon olarak en geniş Network. 40 bin çalışanımız var. Patronumuz yolcularımız. Biz yolcularımız için faaliyet gösteriyoruz" dedi.

Kotil, Türkiye'nin havacılıkta bir başarı öyküsü olduğunu belirterek, 5 milyon iç hat yolcu sayısının 48 milyona, ülke tamamında 30 milyon olan yolcu sayısının 131 milyona yükseldiğini aktardı.

"Çok başarılıyız ve bundan gurur duyuyoruz"

Almanya'da 200 milyon yolcu portföyü bulunduğunu dile getiren Kotil, sürdürülebilir bir büyüme hızına dikkate çekerek 2-3 yıl sonrasında Türkiye'ye ziyaret sayısının Almanya'daki gibi olacağını bildirdi.

Kotil, "Türk ekonomisi büyüyecek. İstanbul havayolu açısından dünyadaki en büyük merkez olacak ve turist sayısı 30 milyona ulaşacak. 30 milyon kişi demek, yılda 30 milyar dolar demek. 20 yıldan daha az sürede bu gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yapılan havaalanlarına değinen Kotil, "Türkiye haricinde Avrupa'da yeni yapılan havaalanı yok. Çok başarılıyız ve bundan gurur duyuyoruz" dedi.

Kotil, yeni yatırım yaptıklarını ve yeni uçak siparişleri verdiklerini kaydederek, sürekli yeni güzergah açtıklarını, Paris'e, Çin'e, Afrika'ya, Uzak Doğu'ya, dünyaya güvendiklerini söyledi.

"3 milyar dolarlık uçak siparişi"

Diğer tüm havayollarından daha fazla destinasyona uçtuklarını ifade eden Kotil, "Onlardan belki büyük değiliz, ama diğerlerinden daha fazla noktaya uçuyoruz. Bu gerçekten çılgınlık. Çünkü çok büyük olursa kontrolü veya parayı kaybedebilirsiniz ama bizim bunlara karşı planlarımız var. İşler kontrol altında. Bizim patronumuz müşterilerimiz. 3 milyar dolarlık uçak siparişi veriyoruz" diye konuştu.

Kotil, Afrika'da en güçlü olan havayolunun THY olduğunu belirterek, orta sınıfı gelişen Afrika'nın öneminden bahsetti. Genel Müdür Kotil, Somali ve Mogadişu'ya 4 yıldır uçtuklarını, burada da yoksulluğa rağmen kar ettiklerini bildirdi.

Ortadoğu'yu, bölgedeki firmalardan daha fazla kapsadıklarını dile getiren Kotil, Afrika'yı diğer havayollarından daha fazla birbirine bağladıklarını, İstanbul'dan Afrika'ya her gün 10 bin bilet sattıklarını aktardı.

"Üçüncü havalimanı dünyadaki en dahice, en akıllıca proje"

Kotil, 222 yeni uçak geleceğini belirterek, bu kadar büyürken kar da etmeleri gerektiğini, 2002'den bu yana kar elde ettiklerini, rakamların kendilerini çok memnun etmese de iyi olduğunu anlattı.

"Başarılıyız çünkü çok çalışıyoruz, günde 25 saat. Eğer doğudan barıya giderseniz günde 25 saat çalışabilirsiniz" diyen Kotil, çeşitli rakamlar verdi.

Kotil, "Üçüncü havalimanı projemizi biliyor musunuz bilmiyorum,bu dünyadaki en dahice, en akıllıca proje. 10 sene önce Ulaştırma Bakanımız bir mevzuatla vergiyi düşürdü ve Türkiye'de havayolunun büyümesi noktasında teşvik vermeye başladı. Yeni havaalanı açılınca ilk yıl 70 milyon yolcusu olacak. Hükümet 76,5 kilometrekarelik bir alanı verdi ve yılda 1 milyar dolar alacak. Akıllı bir proje" diye konuştu.

Bostan: "Ülkemizin önemli avantajları var"

Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bostan, Çin ve gelişmekte olan ülkelerin artık dünyanın itici gücü olmayacağını belirterek, "Bu çok net bir şekilde ortaya çıkmış durumda. Gelişmekte olan ülkeler bu yıl geçen yıldan çok daha yavaş büyüme kaydedecekler. Çin, Amerika ve gelişmekte olan ülkelerin dünyanın toplam büyümesinin yüzde 80'ini temsil ettiğini düşündüğümüzde bu gerçekten endişe verici bir durum" dedi.

İçinde bulundukları konjonktür ele alındığında endişelenmemenin elde olmadığını dile getiren Bostan, şöyle devam etti:

"Bununla beraber inancımızı kaybetmemek için ben ülkemizin çok önemli avantajları olduğunu düşünüyorum. Birincisi; geçmiş yıllarda yaptığımız çalışmalar, yapısal reformları devam ettirirsek bize avantaj sağlayacak. İkincisi; nüfus yapımız, güçlü bankacılık sistemimiz, alternatif pazarlarıyla beraber gelişmekte olan finans sektörümüz bize önümüzdeki 10 yıllarda önemli bir baz teşkil edecek."

Bostan, yapılan araştırmalara göre dijitalleşmenin yüzde 10 arttığı ülkelerde her yıl büyümeye yüzde 2 katkı sağlanıldığını kaydederek, bu konuda Turkcell'in yaptığı çalışmalardan bahsetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da sadece biz yapıyoruz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN