Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ye dikkat!

Dolardaki yükselişle birlikte artış gösteren gübre fiyatlarını fırsata çevirmek isteyen sahtekarlar piyasaya çıktı. Bu sahtekarlar bazı bölgelerde büyük markaların taklit çuvallarında satıyor. lerin bu konuda uyanık olması gerekiyor

Giriş Tarihi: 8.9.2015 10:55
Sahte gübreye dikkat!
Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Genel Müdürü , tarımsal üretimin önemli girdilerinden kimyevi gübrenin dengeli ve zamanında kullanılması halinde verime yüzde 50'ye yakın katkısı olduğunu ifade ederek, üreticilerin bekledikleri verimi alabilmeleri için mutlaka kaliteli gübre kullanmaları gerektiğini bildirdi.

Kimyevi gübrede en önemli kalite kriterinin, ambalajın üzerinde belirtilen garanti edilen içeriğe uygun üretim yapılması olduğunun altını çizen Güvendi, azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin maddeleri garanti edilen içerikte belirtilen oranlarda olması gerektiğini vurguladı.

Bunun yanı sıra ambalaj gramajların tam olması gerektiğine işaret eden Güvendi, "Gübre fiyatında bu iki unsur önemlidir. lerimiz bu hususları dikkate alarak gübre tercihlerini güvenilir markalardan yana kullanmalı" diye konuştu.

Büyük markaların taklit çuvallarını kullanıyorlar

Güvendi, dolardaki yükselişle birlikte artış gösteren gübre fiyatlarını fırsata çeviren sahtekarların piyasaya çıktığını ifade ederek, kullanımının zararlarına ilişkin çiftçileri uyardı.

Hububat ekimlerinin yaklaşmasıyla birlikte çiftçilerin gübre taleplerinin başladığına dikkati çeken Güvendi, bu sahtekarların bazı bölgelerde büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre sattığını ifade etti.

Tarım il müdürlüklerine ihbar edin

Güvendi, sahte gübreciler piyasanın az da olsa altında fiyatı vererek, gübre markası gözetmeksizin her çeşit ürünü çiftçilere satmaya çalıştıklarını belirterek, "Bu sahtekarlar çiftçilerimizin bir yıllık emeğinin heba olmasına sebebiyet veriyor. Ayrıca sahte gübre kullanımı tarım topraklarımızda onarılması güç ve pahalı zararlara yol açıyor" diye konuştu.

Çiftçilerin aldığı gübrenin spektlere (içeriğinin çuvalın üzerinde yazan ile aynı olması) uygun olduğuna bakması, gramajının tam olduğunu kontrol etmesi gerektiğinin altını çizen Güvendi, "Gübre aldığında herhangi bir şüphe duyması halinde, Tarım il müdürlüklerine, Tarım ilçe müdürlüklerine ve hatta ne başvurabilirler. Kooperatiflerimiz çiftçilerimizin neler yapabileceğine ilişkin onları bilgilendirerek, yönlendirecektir" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte gübreye dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN