Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faizlerin düşmesini istiyoruz

Merkez Bankası'nın araç bağımsızlığının tartışma konusu olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Politikayı hükümet belirler ve biz yatırım maliyetlerinin artmasını istemeyiz" dedi

Giriş Tarihi: 9.9.2015
Faizlerin düşmesini istiyoruz
Merkez bankalarının bağımsızlığını, araç bağımsızlığı şeklinde anlamak gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ana çerçeveyi hükümetin belirlediğinin altını çizerek, "Biz siyasetçi ve hükümet olarak yatırımların maliyetinin yükselmesini istemeyiz. Bu bizim siyasetçi olarak arzumuzdur. İyi bir politika çerçevesi içinde, güvenin pekiştiği bir ortamda faizlerin daha da düşmesini isteriz" dedi.

TÜRKİYE KISKANILIYOR

Ana teması, 'düşük büyüme ve düşük faiz ortamında yol almak' olarak belirlenen 6. İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Yılmaz, Kalkınma'dan gelen bir bakan olarak, kriz kelimesinin çok kolay kullanılması gereken bir kelime olmadığını vurguladı. Piyasalarda dalgalanmalar yaşanabileceğini ama aslolanın büyüme ve istihdam olduğunu ifade eden Yılmaz, "Türkiye küresel krizden bu güne 6 milyon civarında yeni istihdam üretmiş bir ülke. Bu bütün dünyanın kıskançlıkla baktığı bir performans. 2010-2014 ortalama büyümemiz yüzde 5.5. Son yıllarda yüzde 3'lere doğru gelmiş olsa da büyümeye devam ediyoruz ve son 4 yılın ortalamasında yüzde 5.5 civarında bir büyüme performansı var. Bu dünya ile mukayese ettiğinizde hiç de kötü bir büyüme performansı değil" dedi.

ARAÇ KULLANIMINDA BAĞIMSIZ

Merkez Bankası'nın tanımlanmış görevleri olduğunu hatırlatan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Merkez Bankası o çerçevede görevini ifa etmek durumunda. Elbette ki politikayı, ana çerçeveyi, siyaset belirler, hükümet belirler. Merkez bankalarının bağımsızlığını, araç bağımsızlığı şeklinde anlamak gerekir. Hedefi koyarsınız, merkez bankası araçlarını kullanmak konusunda bağıms��zdır. Bu konuda da herhangi bir tartışma söz konusu değil. Elbette ki biz siyasetçi ve hükümet olarak yatırımların maliyetinin yükselmesini istemeyiz. Bu bizim siyasetçi olarak arzumuzdur. İyi bir politika çerçevesi içinde, güvenin pekiştiği bir ortamda faizlerin daha da düşmesini isteriz. Türkiye bu konuda da en başarılı ülkelerden biri oldu. Bugün geldiğimiz noktada enflasyon ile faizler arasında çok daha düşük bir fark olduğunu görüyoruz. Burada önemli olan risk primini daha da aşağı çekmek."

DÜNYADA PARA VAR BUHARLAŞMADI
Dünya genelinde yatırımların artırılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti: "Dünyada para, finans var, yok diyemeyiz. Geçmişte varolan paralar buharlaşıp bir yere gitmedi. Bu paranın harekete geçmesi ve yatırımlara yönlendirilmesi gerekiyor. Faiz dışı unsurları da mutlaka hesaba katmalıyız. İyi ve öngörülebilir projeler hazırlanması, uzun vadeli finansal bir takım mekanizmaların geliştirilmesi, kamu-özel iş birliği modeli gibi farklı modellerin daha etkin şekilde kullanılması gibi bir dizi araçlarla bunu sağlamamız mümkün."

ALİ RIZA ALABOYUN:

Dünya 2008 krizini hâlâ atlamadı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, birçok ülkede finansal olarak derin sorunların olduğunu dile getirerek, "Küresel ekonomik krizin ortaya çıktığı günden bu yana, yaklaşık 7-8 yıllık bir dönem geride kaldı. Maalesef dünya 2008'den itibaren etkisi altına girdiği krizi, tam anlamıyla atlatabilmiş değil. Şu anda Avrupa'nın en büyük problemi, yapısal reformları gerçekleştiremiyor olmasıdır" diye konuştu.

ERDEM BAŞÇI:

Düşük faize rağmen yatırımlar artmıyor
İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yatırım konusunda en önemli olgunun güven olduğunu belirterek, küresel ekonomide güven konusuna 2009'dan bu yana tam olarak odaklanılmadığını söyledi. "Bu dönemde ihtiyacımız olan tek şey güveni artırmak" diyen Başçı, küresel olarak düşük faiz ortamına rağmen yatırımların artmadığını söyledi.

TUNCAY DİNÇ:

BIST'ın halka arzı ertelenebilir
Borsa İstanbul'un CEO'su Tuncay Dinç, gelecek yılın ikinci çeyreği için planlanan Borsa İstanbul'un halka arzının ertelenebileceğini belirterek, çarpanların çok aşağı geldiğini ifade etti. Zirve sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dinç, "Şu anda çarpanlar çok kötü de olsa biz halka arza çıkıyoruz diyemeyiz. Biz 16-17 beklerken, şu anda çarpanlar 10-12 arasında" dedi.

TEMEL KOTİL:

Dünyadaki en dâhice proje: 3. Havalimanı
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Temel Kotil, Türkiye haricinde Avrupa'da yeni havalimanı yapılmadığını belirterek, "Üçüncü havalimanı projesi dünyadaki en dahice, akıllıca proje" dedi. Kotil, "Yeni havaalanı açılınca ilk yıl 70 milyon yolcusu olacak. Hükümet 76.5 kilometrekarelik bir alanı verdi ve yılda 1 milyar dolar alacak. Akıllı bir proje" diye konuştu.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ:

Büyüme bu yıl yüzde 3'ü aşar
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, zorlu geçen dış koşullara ve içerideki belirsizliklere rağmen Türkiye'nin 2015'i yüzde 3'ün üzerinde bir büyümeyle kapatacağını söyledi. Büyükekşi, Türkiye'nin daha hızlı büyüyecek bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. IFS Danışma Kurulu Başkanı Murat Yülek ise, dünya ekonomisinin 2010'dan itibaren herkese heyecan ve karamsarlık yaşattığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faizlerin düşmesini istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN