Türkiye'nin en iyi haber sitesi

edilmeyecek

Giriş Tarihi: 9.9.2015
Kurbanlık ithal edilmeyecek

Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Kurban Bayramı'nda canlı hayvan edilmeyeceğini söyledi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Türkiye'nin hayvan sıkıntısı olmadığını ifade ederek, kurbanlık hayvan atına kesinlikle izin verilmeyeceğini bildirdi. Türkiye genelindeki fazla kurbanlık hayvanların gerekli sağlık kontrolleri ile Trakya bölgesine sevk edileceğini belirten Kayhan, vatandaşlara Kurban Bayramı'nda hem sayısı çokça bulunan hem de fiyatı uygun olan küçükbaş hayvan kesmesi önerisinde bulundu. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi SABAH'a konuşan Kayhan, "Kurban kesim yerleri belli, hijyenik standartlar oluşturuldu. Hayvanların tamamının sağlık kontrolleri, aşıları yapılıyor" dedi. Daha önce ehil olmayan kişilerin hayvan derilerine de çok zarar verdiğini ifade eden Kayhan, "Yanlış kesim derinin de kalitesini bozuyordu. Oysa Türkiye ham derisinin yüzde 20'si kurban döneminde üretiliyor. Bunu artık işi bilen kişiler tarafından yapılan kesim sayesinde ekonomiye dönüştürebiliyoruz" diye konuştu.

4.6 milyon kurbanlık var

Kayhan, "Türkiye'de kurban edilebilecek bir milyon 300 bin büyükbaş, 3 milyon 300 bin de küçükbaş var. Her yıl ortalama 850 bin büyükbaş, 2 milyon 200 bin de küçükbaş kesiliyor. Hiçbir sıkıntı yok" dedi.

Terör, hayvan üretimini etkiliyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde küçükbaş yetiştiriciliğinin özellikle şu an güvenlik sorunu olan bölgelerdeki yüksek alanlarda yapıldığına dikkat çeken Kayhan, son birkaç yılda bilhassa küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde çok önemli bir sıçrama yaşanmasına rağmen yaşanan olaylarının buna da zarar verdiğini söyledi. Mustafa Kayhan, "Bu kadar emeğin heba olması çok üzücü. En büyük kaybı da terör nedeniyle bölgedeki halkımız yaşadı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurbanlık ithal edilmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN