Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hiçbir şey teröre bahane olamaz

Bakan Şimşek, terörle ilgili olarak "Kürtlerin haklarında hiçbir dönemde olmayan genişlemeler yapıldı. Takdir edeceklerine silaha sarılıyorlar. Hiçbir şey teröre bahane olamaz" dedi

Giriş Tarihi: 10.9.2015
Hiçbir şey teröre bahane olamaz
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Ben bir Türk vatandaşıyım ama Kürt kökenliyim. Anne babası tek kelime okuma yazma bilmeyen, Türkçe bilmeyen bir aileyi düşünün. Ben bugün Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanıyım" dedi. Altıncı kez düzenlenen İstanbul Finans Zirvesi'nin (IFS) ikinci gün açılışında konuşan Şimşek, Türkiye için kötümserliği doğru bulmadığını belirtti. Şimşek, Türkiye'nin Irak ya da Suriye gibi olmadığını vurgulayarak, dışarıdan terörle ilgili yüzeysel analizler yapıldığını, Orta Doğu'ya ilişkin analizlerin Türkiye için de geçerliymiş gibi aktarıldığını kaydetti. Bakan Şimşek, terörle halk arasında çok net bir ayrımın zaten söz konusu olduğuna dikkati çekerek, son dönemde milleti kışkırtma çabalarının tam bir tuzak olduğunu dile getirdi. Hiçbir dönemde olmadığı kadar, Kürtler'in hak ve özgürlükleriyle ilgili genişleme yapıldığını, bölgeye yatırımlarda teşvik sağlandığını vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: "Gelin görün ki bu dönemde bütün bu adımları takdir edeceklerine, bu adımlar çerçevesinde silahları bırakıp, bahsettiğimiz yeni döneme uyum sağlayacaklarına, kendileri açısından daha çok silahlanma, daha çok örgütlenme ve daha büyük terör faaliyetlerine hazırlanma dönemi olarak geçirdikleri ortaya çıkıyor. İstismar büyük ölçekte."


REFORMCU HÜKÜMET

Bundan sonra yapılması gerekenler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şimşek, tek çözümün "Güçlü, reformcu bir hükümet" olduğunu aktardı. "Enflasyonu düşürmek için Merkez Bankası tek başına başarıyı sağlayamaz" diyen Şimşek, verimlilik artırılmadan, rekabetin önündeki engeller azaltılmadan, enflasyonu düşürmeyi sadece Merkez Bankası'ndan beklemenin büyük haksızlık olacağını dile getirdi.

ENFLASYON ENGELLENMELİ

Gelinen noktada, kamu maliyesinde köklü iyileşmeler yaşandığını, gelişmekte olan ülkelere nazaran kalıcı iyileşmeler olduğunu anımsatan Şimşek, şöyle konuştu: "Krizde binlerce banka battı. Türkiye'de ise sermaye getirisi yüzde 20'ler civarındaydı. Hiçbir bankaya destek vermek durumunda kalmadık. Enflasyon, 30-40 yıl boyunca çift haneliydi. Türkiye'de enflasyon ilk defa hükümetlerimiz döneminde tek haneye indi. Enflasyonla büyüme potansiyeli arasında çok yakın bir ilişki var. Asla yeniden çift haneye çıkmasına izin vermemeliyiz."

TAKSİT SINIRINDA GEVŞEME ALANI YOK
Maliye Bakanı Şimşek, taksit sınırında gevşeme alanı olmadığını, makro ihtiyati çerçevenin devam etmesi gerektiğini söyledi. Şimşek "Benim şahsi görüşüm, makro ihtiyati çerçevede devam etmesi gerektiği. Kredi genişlemesi, Merkez Bankamızın BDDK'nın çabaları ve bizim vergi desteklerimizle daha makul bir düzeye indi. Daha yönetilebilir bir noktaya indi ama genel anlamda bakıldığında, Türkiye'nin tasarruf oranı düşük" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiçbir şey teröre bahane olamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN