Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başakşehir'de 'akıllı ev' dönemi

Akıllı telefon ya da tabletten evdeki kombi, klima, elektrik, hatta perdeleri dahi kontrol edebilecek 'Akıllı Ev' projesi Başakşehir'de hayata geçiyor. 'Akıllı Ev' hedefine uymayan projeye ruhsat yok

Giriş Tarihi: 14.9.2015
Başakşehir'de 'akıllı ev' dönemi
Başakşehir'de yeni yapılan binaların altyapısı, belediyenin zorunlu hale getirdiği 'Akıllı Ev Projesi'ne uygun şekilde inşa ediliyor. Yeni binalarda ruhsat için projeye uygunluk şart. Başakşehir Belediyesi tarafından alınan kararla uzun yıllardır çarpık kentleşme nedeniyle önemli sorunların yaşandığı İstanbul'un akıllı kent olması için önemli bir adım atıldı. Başlatılan 'Akıllı Ev Projesi' kapsamında, ilçedeki binaların altyapısının, 'Akıllı Kent' hedefine uygun yapılması zorunlu hale getirildi. Projenin, ilçede uygulanmasının ardından İstanbul geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor. Başakşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Bekir Selçuk Temel, "Projeye göre, evin altyapısı tamamen akıllı hale getiriliyor ve evlerin içi bu modele göre dizayn ediliyor. Yani elinizde bilgisayar, telefon ya da tabletle evinizin içindeki birçok şeyi uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Mesela evinize gelmeden önce sıcak suyun, kombinin, elektriklerin, perdelerin açılıp kapanması, eğer evde bir su basma ihtimali varsa, bunun kapatılması gibi birçok şeyi dışarıdan yapabiliyorsunuz" dedi.

RUHSAT İÇİN ŞART
Temel, bundan sonra yapılacak binalara ruhsat vermek için altyapının 'akıllı ev' hedefine uygun inşa edilmesini şart koştuklarını da dile getirdi. Proje kapsamında tüm GSM operatörleriyle işbirliği yaptıklarını belirten Temel, sisteme son derece uygun bir internet altyapısını oluşturduklarını da vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başakşehir'de 'akıllı ev' dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN