Cari açığa 50 yılda 10 milyar $'lık katkı

Giriş Tarihi: 14.9.2015
Cari açığa 50 yılda 10 milyar $'lık katkı

Ar-Ge'ye odaklanan Ytong Türkiye'nin Yönetim Kurulu Üyesi Nükhet Demiren, "50 yılda 10 milyar dolarlık tasarruf sağlayan gazbeton ürettik" dedi

Türkiye'de hızla büyüyen kentsel dönüşüm projeleri, Alman Ytong firmasının küresel sıralamasını da değiştirdi. Şirketin Türkiye birimi, 2 milyon metreküplük üretimle Almanya'daki merkezi geride bırakacak. Ytong Türkiye, bu yıl yapacağı yeni yatırımlarla dünyada en büyük üretici olacak.

5 ŞEHİRDE 5 FABRİKA

Ytong Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Nükhet Demiren, 20 ülkede 52 tesisi bulunan firmanın en önemli pazarının Türkiye olduğunu kaydederek, "Burada 5 farklı şehirde 5 fabrikamız var. Yıl sonuna kadar bu tesislerin bazılarında üretim kapasitesi artırılacak. Toplam 2.5 milyon metreküpe çıkacak. Bu da bizi dünya sıralamasında birinci sıraya yükseltecek" dedi. Ytong Türkiye'nin Ar-Ge'de firmaya büyük kazanımlar sağladığını dile getiren Demiren, "Geçen yıl yeni bir çalışma yaptık ve ısı yalıtım değerini yüzde 15 artırdık. Türkiye'nin enerji tüketimine de bu yansıyor. 50 yılda Türkiye'nin enerji tüketimine 10 milyar dolara yakın bir katkımız oldu" diye konuştu. 1963'te Türkiye operasyonlarına başlayan Ytong'un ilk tesisini 2 yıl sonra Pendik'te açtığını hatırlatan Demiren, "Yılda 150- 200 bin konutta imzamız var" dedi.

GENÇLERE 20 YILLIK UFUK AÇIYOR
Sadece üretimde değil, sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da şehircilik anlayışına kazanımlar sağlamayı hedefleyen Ytong Türkiye, mimari konusunda üniversite öğrencilerine yönelik yarışmalar da düzenliyor. Genç mimarların 20 yıl sonrasını öngörmelerini sağlayacak projeler hazırlamasını amaçlayan bu yarışmada dereceye girenleri 2014'te Venedik Bienali'ne götüren Ytong, bu yıl da Avrupa mimarisine damga vuran Fransa'nın Marsilya kentinde buluşturdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açığa 50 yılda 10 milyar $'lık katkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN