Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da dev kaçakçılık operasyonu!

İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonda 102 milyon lira değerinde kumaş kaçakçılığı ortaya çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 17.9.2015 12:33 Güncelleme Tarihi: 17.9.2015 12:46
İstanbul'da dev kaçakçılık operasyonu!
İstanbul'da gerçekleştirilen operasyonda 102 milyon lira değerinde kumaş kaçakçılığı ortaya çıkarıldı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda elde edilen istihbarat bilgileri sonrasında gerçekleştirilen operasyonda 5 konteyner, işyeri ve depolarda yapılan operasyonda yaklaşık 102 milyon TL değerinde kumaş kaçakçılığı ortaya çıkarıldı.
Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre 2013 ve 2015 yılları arasında, yurtdışından Ambarlı Limanında bir firmaca getirilen yüksek vergili tekstil ürünlerinin düşük vergili ürünlermiş gibi beyan edilerek konteynerler içerisinde bir antrepoya sevk edildiği, eşyaların girişlerinden hemen sonra herhangi bir gümrük işlemine tabi tutulmadan kaçak yollarla antrepodan çıkartıldığı, yurda kaçak olarak sokulan ürünlerin yerine düşük vergili tekstil ürünlerinin gümrük kontrolüne sunulduğu ve bu yöntemle ticari eşya kaçakçılığı yapıldığı tespit edildi. Bu kapsamda; İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce, gerek Ambarlı Limanı'ndan antrepoya sevk edilmek üzere işlem gören beyan harici eşyalara, gerekse de antrepo ve şüpheli firmaların şehir içindeki depolarında yapılan aramalar sonucu elde edilen yüksek vergili kaçak kumaşlara el konuldu.
İşlemlerin başladığı yıl olan 2013 yılından bu yana firmanın yaptığı tüm işlemler incelemeye alındı. Soruşturmanın kapsadığı döneme ilişkin olarak yapılan inceleme, araştırma ve antrepo kamera görüntülerinin detaylı tetkiki sonucunda;
Açıklamada toplam 4 milyon 343 bin 512 kilo tutarında yüksek vergili ürünün yurda kaçak olarak sokulduğu ve bazılarının da sokulmaya teşebbüs edildiği ve söz konusu ürünlerin gümrüklenmiş değerinin toplam 102 milyon TL olduğu belirtildi.
Bahse konu firma veya firmalar tarafından yurt dışından getirilerek gümrük denetiminden kaçırılıp yurda kaçak olarak sokulan veya sokulmaya teşebbüs edilen eşyaların vergilerinin yaklaşık 65 Milyon TL tutarında olduğu vurgulandı.
Olayla ilgili olarak Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda operasyon başlatıldı. 5 şüphelinin gözaltına alındığı operasyonda, 20 şüpheli şahısla ilgili işlemler ise devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da dev kaçakçılık operasyonu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN