Halk Faktoring müşterilerine güven esaslı yaklaşıyor

Giriş Tarihi: 18.9.2015
Halk Faktoring müşterilerine güven esaslı yaklaşıyor

Halk Faktoring Genel Müdür Vekili Erdoğan Şahin, bu yılın ilk yarısında sektörün yüzde 0.8 büyüdüğünü belirterek, "Biz ise yüzde 58.6'lık bir büyüme kaydettik" diye konuştu

Faktoringin en önemli faydasının ekonomik işlemlerin istisnasız kayıt altına alınması olduğunu belirten Halk Faktoring Genel Müdür Vekili Erdoğan Şahin, "Aynı zamanda finansman kaynaklarına her işletmenin ulaşabilmesi ve kendini geliştirmesiyle işletmelerin elde ettiği zaman tasarrufuyla ekonominin büyümesi sağlanmaktadır" dedi. Halk Faktoring'in Türkiye'nin en büyük bankalarından Halk Bankası'nın iştiraki olarak sektörün önemli oyuncularından biri olduğunun altını çizen Şahin, "2015 yılı 6 aylık verilerinde sektördeki banka faktoringlerinin plasman büyümesi yüzde 0.8 olarak gerçekleşirken aynı dönem içerisinde şirketimiz yüzde 58.6 büyüme kaydederek banka faktoringleri arasında sekizinci sıraya yerleşti" diye konuştu. Sektörün BDDK tarafından regüle edilmesine rağmen, geçmişteki algılardan dolayı şirketlerin bu kadar avantajlı bir finansman yönteminden yararlanmamasının önemli bir sorun olduğuna işaret eden Şahin, "Gelişmiş ülkelere nazaran Türkiye'de faktoring kullanımının milli hasılaya oranı oldukça düşük. Ayrıca faktoring şirketleri bir banka, bir leasing şirketi gibi finansman şirketi olduğundan bu alternatif finansman metodunun da diğer finansman şirketlerinin yararlandığı vergisel avantajlardan yararlanmaları gerektiğini düşünmekteyiz. Böylece finansmanın tabana yayılması daha kolay, hızlı ve düşük maliyetli gerçekleşecektir" dedi.

MÜŞTERİYE HIZLI DÖNÜŞ
"Şirketimizin kuruluşundaki ana amaçlar, finansmanın ulaşılabilir olması ve modern finansman tekniklerinin her sektör ve ticari faaliyetler içerisinde yararlanılabilir olmasıdır" diyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ticari faaliyetler içerisinde sektör veya para birimi ayrımımız bulunmuyor. Sadece ödeme aracı olan çekli işlemlerde yoğunlaşmıyoruz. Şirketimizin istihbarat ve kredi süreçleri bir banka gibi risk yönetim ve analizine uygun olarak müşterilerimize hızlı cevap verebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca şirketimiz risk yönetim prosedürleri çerçevesinde ihtiyaçlara cevap vermektedir. Şirketimiz karşılıksız çek ve kredi oranı diğer şirketlere oranla oldukça düşük." Çekin sadece bir ödeme aracı olduğunu, faktoringin ise ticaretin finansmanını gerçekleştirdiğini ifade eden Şahin, "Her işlemde çek olması söz konusu değil. Sözleşme aşamasında bankalarda olduğu gibi sözleşmenin büyüklüğüne ve yapılacak işin durumuna göre teminat istenebilir. Personelimizin firma ziyaretlerini hem sözleşme hem de işlem öncesi risk analizlerini yapabilmek amacıyla devamlı gerçekleştirmektedir" dedi.

PİYASA YAPICISIYIZ
Faktoringin tanımında 180 günü aşmayan, kısa vadeli alacakların finansmanı olduğunun belirtildiğine dikkat çeken Erdoğan Şahin, "Riskin yönetilmesi kısa vadeli ve hızlı yapılıyor. Güncel ekonomik durum, ileriki 6 aylık tahminler ve işlem riski, faiz politikalarımızı etkiliyor. Ancak şirket olarak ana amaçlarımızdan biri de bu finansman tekniğinin en iyi fiyatla piyasaya sunulmasıdır. Bu durum itibarıyla da şirketimiz piyasa yapıcılardan biridir" diye konuştu. Şahin, bu seneden itibaren şubeleşmeye başlayacaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk Faktoring müşterilerine güven esaslı yaklaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN