Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TPAO'dan 'Paralel'e hayat öpücüğü

TPAO, Paralel Yapı'nın önemli finansörlerinden Aydınlı Grup'a 'kıyak' çekti. Şirkete 8 milyon liralık giyim ihalesi verildi

Giriş Tarihi: 19.9.2015
TPAO'dan 'Paralel'e hayat öpücüğü
MGK'nın ulusal güvenlik tehdidi olduğu gerekçesiyle Kırmızı Kitap'a koyduğu Paralel Yapı'ya TPAO'dan kıyak gibi destek geldi. Türkiye'nin en büyük kamu şirketlerinden biri olan TPAO, 6 bin çalışanına giyim yardımı kararı aldı. Yıllık 8 milyon TL değerindeki ihaleyi Paralel Yapı'nın finansörlerinden Aydınlı Grup'a verdi. Paralel Yapı'nın kasası olarak nitelendirilen bir şirkete bu ölçüde büyük bir iş verilmesi, "Paralel ile mücadele sözde kalıyor" eleştirilerine yol açtı. SABAH'a konuşan bir üst düzey Enerji Bakanlığı bürokratı, Türkiye'nin en karlı şirketlerinden olan TPAO'nun parasının çok gereksiz işler üzerinden heba edildiğini söyledi. Ulusal güvenlik tehdidi olan Paralel Yapı'nın kaynaklarına yönelik incelemeler devam ederken, kamudan bu yapının kasası olan bir şirkete yapılan kıyak Ankara'da şok etkisi yaptı. TPAO yönetiminin Paralel kaynak sağlama niteliğindeki işlemi kurum içinde farklı tartışmaları da gündeme getirdi. TPAO'nun içine girdiği borç yükü, girilen işlerde petrol fiyatlarının düşmesinin hesaplanamaması, karlı yatırımların yapılamaması nedeniyle büyüyor.

BORÇ GİRDABINDA

Kurumun özellikle Şah Deniz konsorsiyumuna ortaklığı, düşen petrol fiyatları sonrası tam bir borç girdabına dönüştü. Çekilen kredilerden toplam 6.5 milyar dolara yakın borcun olduğu ifade ediliyor. Ayrıca şirket içindeki savurganlıktan kaynaklı iş maliyetinin özel sektörün 3 katı olduğu, durumun Enerji Bakanlığı'na intikal ettirildiği öğrenildi. TPAO'nun spor kulüpleri başta olmak üzere, birçok sivil toplum örgütüne kaynak aktarması, maddi yardımlarda bulunmasının da kurum içinde tartışma çıkardığı belirtildi.

İHALE DE TEDBİR YOK
Devletin zirvesinde Paralel Yapı'nın sızmalarına, kamu imkânlarını kullanmalarına ve kaynak sağlamalarına karşı her türlü tedbirin alınması gerektiği üzerinde titizlikle durulurken, bu büyüklükteki bir ihalede bürokratların aldığı karar 'sorumsuzluk' olarak yorumlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TPAO'dan 'Paralel'e hayat öpücüğü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN