İşlerimiz durdu

Giriş Tarihi: 22.9.2015
İşlerimiz durdu

GAP turizmi, terör eylemleri nedeniyle bıçak gibi kesildi. Turlar art arda iptal edilirken, otel dolulukları yüzde 15'lere geriledi. Bölge turizmcileri, "PKK acilen silahını bıraksın" dedi

Güneydoğu'da çözüm süreciyle başlayan ve büyük bir sıçrama yaşayan turizm hareketi terör eylemlerinin ardından adeta durma noktasına geldi. Tur operatörleri bölgeye düzenlediği tüm turlarını güvenlik nedeniyle iptal ederken, çözüm süreci boyunca yüzde 100'lere ulaşan otellerin doluluk oranları yüzde 15'lere geriledi. Nisan, mayıs, haziran ve eylül, ekim aylarında en yoğun turist çeken bölgede restoranından turistik eşya satıcısına durgunluk nedeniyle herkes isyanda. Terör eylemlerine bir an önce son verilmesi gerektiğini söyleyen bölge STK ve turizmcileri PKK'yı acilen silah bırakmaya çağırarak, "PKK en çok Kürt vatandaşına zarar veriyor" dedi.

BÖLGE HALKINA ZARAR

Doğu Güneydoğu Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, çözüm süreciyle birilikte bölgede turizm patlaması yaşandığını belirterek, "Terör olayları sonrası bu ilgi bıçak gibi kesildi. Otellerin dolulukları yüzde 100'lerden hızla aşağı çekildi" dedi. Sürecin batıdan büyük destek gördüğünü belirten Bedirhanoğlu, sadece turistlerin değil iş dünyasında emlaktan beyaz eşyaya hemen her sektörün bayi toplantılarını bölgede yapmaya başladığını aktardı. "Böyle güzel bir süreç heba oldu" diyen Bedirhanoğlu, şunları anlattı: "Örgüt bir an önce Türkiye'den çekilmeli. Ardından silahlı eylemlerini sonlandırdığını açıklamalı. Çünkü en büyük zararı haklarını savunduğunu iddia ettiği Kürt halkına veriyor. Turizmle birlikte bölgedeki esnaf da para kazanmaya başlamıştı. Şimdi büyük zorluk yaşıyorlar."

SİLAHLAR SUSMALI

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Van'ın çözüm süreciyle birlikte büyük bir ivme yakaladığını belirterek, "2014'te 800 bin turist ağırladık. 2015'te hedefimiz 1 milyondu. İlk 6 ayda 487 bini bulduk. Ancak terör eylemleriyle birilikte turizm tamamen durdu" ifadelerini kullandı. "Silahların konuştuğu yerde siyaset yapılamaz. PKK eylemlerine son vermeli" diyen Takva, çözüm sürecine olan inançlarını kaybetmediklerini vurguladı. 2 yıl önce Cizre'de 20 milyon liralık yatırımla otel kurma kararı alan Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı da "Her şeye rağmen otelimizi bitirip Nisan 2016'da açacağız" dedi. PKK'nın silahı "ama"sız bırakması gerektiğini aktaran Çağlı, "Biz Kürtler bu ülkenin vatandaşıyız, burada para kazanıyoruz. Bu ülkede mutluyuz. Hiçbir gerekçeyle polis ve askerimizin öldürülmesini istemiyoruz" diye konuştu.

DOLULUK YÜZDE 15'LERE DÜŞTÜ
TUROB Şanlıurfa Bölge Temsilcisi ve Nevali Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Aslan, çözüm süreci boyunca sezonda otellerin doluluk oranlarının yüzde 100'leri bulduğunu ancak şimdilerde bu oranın yüzde 15'lere gerilediğini söyledi. Hükümetin PKK eylemlerine karşı yürüttüğü operasyona destek verdiklerini vurgulayan Aslan, "PKK'nın hiçbir şekilde haklı söylemi yok. Çözümle birlikte rahat nefes aldık. Bölgemiz kalkındı. Kimse polisimize askerimize kurşun sıkamaz. Biz şu anda sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz ancak PKK son çırpınışlarında, bu işin tamamen kökü kazınmalı. Bölgemiz artık rahat nefes almalı. PKK en büyük zulmü bize yapıyor" dedi. Çözümün siyasi tabanda yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Aslan, ancak bunun HDP ile olamayacağını ifade etti. Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü HDP'nin önceki söylemiyle sonraki tamamen değişti. Hani Türkiye partisi olacaktı? En azından 'PKK yanlış yapıyor' diyebilmeliydi."

PERSONEL İŞTEN ÇIKARIN
Mardin Otelciler ve Turizmciler Derneği Başkanı Azad Özgür Güngör, eylül ve ekim aylarının bölge turizmi açısından en canlı dönemler olduğunu belirtti. Güneydoğu'da özellikle Kobani olaylarının ardından turizm sektörünün olumsuz etkilerini hissetmeye başladıklarını aktaran Güngör, son dönemlerde artan terör saldırılarının sektöre darbe vurduğunu dile getirdi. 6 bin 500 yatak kapasitesine sahip kentteki otellerde yüzde 90'lara varan bir boşluk olduğunu belirten Güngör, "Halk GAP turları yerine artık Kapadokya, Eskişehir, Karadeniz ve diğer kültür turlarını tercih ediyor" dedi. Mardin Elegance Erdoba Otel İşletme Müdürü Esra Şirin de düşen doluluk oranları nedeniyle bazı personelleri işten çıkarmak zorunda kaldıklarının bilgisini verdi. Terör eylemlerine kadar bölgeye düzenledikleri turların her yıl yüzde 100 arttığını belirten Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal ise "Şu anda hepsini güvenlik nedeniyle iptal ettik" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşlerimiz durdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN