Bankalar kıskanç davranmasın

Finans kurumlarının kıskanç olmaması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Küresel altyapı yatırımları için el ele verin. Ülke için yerli ve milli anlayışı teşvik edin. Ancak bu sayede altyapı yatırımlarını canlandırabiliriz" dedi

Giriş Tarihi: 3.10.2015
Bankalar kıskanç davranmasın
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel altyapı yatırımlarının finansal ihtiyacını karşılamak için özel sektör ile kamunun el ele vermesi gerektiğini belirtti. Bunun için her iki sektörün de kıskanç davranmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Kamunun kıskançlık dönemini kapatması lazım. Özel sektörün de kıskanç davranmaması gerekir. Zira özel sektör bankaları sürekli reel sektördeki yatırımcıyı sıkıştırarak önünü tıkıyor. Onların da bu davranışı bir kenara koyup ülke için yerli ve milli anlayışı teşvik etmesi lazım" dedi.

MİLLİ BÜTÇEYLE YAPAMAZSINIZ

Tarabya Oteli'nde düzenlenen G20 Enerji Bakanları Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, Türkiye'de özel sektör-kamu işbirliğinin olumlu sonuçlar doğurduğunu belirtti. Erdoğan, şöyle devam etti: "Eğer bunu 'milli bütçeyle çözeceğim' derseniz çözemezsiniz. Nitekim kamu-özel sektör işbirliği uygulamalarıyla milli bütçeyle gerçekleştirilemeyecek birçok altyapı yatırımlarını hayata geçirdik, geçiriyoruz. Özel sektörün dinamizmiyle kamunun yatırım ihtiyaçlarını verimli bir işbirliğiyle bir araya getirebilirsek, küresel ölçekli altyapı yatırımlarını canlandırabiliriz. Kamunun kıskançlığı ayaklar
altına alması lazım. 'Özel sektör daha fazla niye kazanıyor' veya 'onların hakkı yok' gibi bir anlayışla yaklaşırsa netice almak mümkün değil."

'TELAŞA GEREK YOK' DEMEYİN
Erdoğan, Türkiye'nin dönem başkanlığı süresince dünyanın çeşitli bölgelerindeki düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkeleri çalışmalara dahil etmek için özel gayret gösterdiklerini belirtti. Erdoğan, "Bugün Afrika ülkelerinin önemli bir bölümünün yakalamış olduğu büyüme hızı, gelişmiş, hatta bazı yükselen ekonomilerin dahi üzerindedir. Ancak bu ülkelerin karşı karşı olduğu sınamalar devam ediyor. Enerjiye erişim bu sıkıntıların başında. Bu sağlanmadan kalkınma, yatırım, büyüme, sağlık, beslenme ve ısınmadan bahsedilmemiz mümkün değil" diye konuştu. Dünya genelinde 1.3 milyar kişinin elektrikten mahrum olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu vahim bir durum. 'Nasıl olsa bizim elektriğimiz var, ısınıyoruz. Öyleyse böyle bir telaşa gerek yok, ihtiyaç yok' diyemeyiz. Bu insanların 650 milyonu Sahra Altı Afrika'da yaşıyor. Bu kıtanın nüfusunun yarısından fazlasının elektriğe erişimi yok. Bu nedenle G-20 enerji işbirliği ilkelerinin ilk sırasında yer alan enerjiye erişim konusuna özel önem veriyoruz. Sahra Altı Afrika'daki durumun aciliyeti nedeniyle çalışmalarımızı bu bölgede yoğunlaştırdık."

TANAP dayanışmayla yoluna devam ediyor'
Enerjiye stratejik bir bakış açısıyla yaklaşmak mecburiyetinde olduklarını belirten Erdoğan, sektörün son yıllarda farklı aktörlerin yer aldığı büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine sahne olduğunu anlattı. TANAP'ın yoluna hızla devam ettiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bütün bunlar bir şeyi gösteriyor. Burada bir dayanışma olması lazım. Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, AB üyesi ülkelerin ve proje ortaklarının dayanışması yatırım sürecini hızlandıracaktır. Buna ihtiyacımız var. Bunu başarılı bir şekilde yürütmemiz gerekiyor."

'İLAVE YÜZDE 2.1 BÜYÜME BEKLİYORUZ'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 üyelerinin geçen yıl kabul ettiği büyüme stratejilerini uygulamaya geçirdikleri takdirde 2018'e kadar yüzde 2.1 ilave büyüme sağlanmasını beklediklerini anlattı. Erdoğan, "Bu da küresel ekonomiye 2 trilyon dolar ilave kaynak girişi anlamına geliyor. Stratejilerimizi somut bir takvim çerçevesinde nasıl uyguladığımızı gösteren bir raporu Antalya'da onaylamayı planlıyoruz. Böylece sözlerimizin arkasında durduğumuzu, kararlarımızın takipçisi olduğumuzu tüm dünyaya göstermiş olacağız" dedi.

"TÜRK AKIMI'NDA DONDURULMA OLMADI"

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı projesine en az Türkiye kadar ilgili ve ciddi yaklaştıklarını söyledi. Novak, Türk Akımı projesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini ve projede herhangi bir "dondurulma" söz konusu olmadığını ifade etti. Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak genel seçim sonuçlarını beklediklerini belirten Novak, "Hükümetler arası anlaşma için zaten iki hükümet de belgeleri gönderdi. Şimdi ayrıntılar üzerine çalıştığımız bir süreçteyiz. Birkaç teknik çalışmadan sonra proje netleşecek. Türkiye'de seçimlerin tamamlanmasını ve yeni hükümetin şekillenmesini bekliyoruz. Daha sonra birtakım şeyleri değerlendireceğiz. Türk Akımı projesine en az Türkiye kadar ilgili ve ciddi yaklaşıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar kıskanç davranmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN