Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rezerv manipülasyonuna Merkez'den tokat gibi cevap

Giriş Tarihi: 3.10.2015
Rezerv manipülasyonuna Merkez'den tokat gibi cevap
Merkez Bankası'nın (TCMB) brüt döviz rezervlerinin 100 milyar doların altına inmesini, kriz algısı yaratabilmek için fırsata çevirip, panik havası yaratmak isteyen çevreler, bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. 1 Ekim günü Merkez Bankası'nın brüt rezerv rakamını açıklanmasının ardından, başta Hürriyet ve paralel medyada olmak üzere, BOTAŞ'a sağlanan döviz imkânının iptal edildiği ve kurumun döviz talebinin kamu bankaları tarafından sağlanması için çalışma yapıldığına yönelik iddialar yer aldı. Merkez Bankası dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, enerji ithalatçısı KİT'lerin döviz talebinin Hazine ve TCMB tarafından karşılanmaya devam edildiğini belirterek son dönemde petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle bu talebin giderek azaldığına dikkat çekti.

$'I YÜKSELTTİLER

1 Ekim günü önce internet sitelerinde yayımlanan bu haberle, piyasada panik havası yaratılırken, doların da yükselmesi sağlandı. Küresel piyasalarda doların değer kaybettiği 1 Ekim günü, saat 16.45'te ilk haberin yayınlanmasından sonra dolar içeride 3.0125 TL'den 3.0279'a yükseldi. TL üzerinde negatif baskı kurulurken, 2 Ekim günü bu haberin bazı gazetelerde büyütülerek tedirginlik pompalanması da TL'nin değer kaybetmesine neden oldu. Merkez Bankası'nın iddiaların aksine, enerji ithalatçısı KİT'lerin döviz ihtiyacının gerekli kısmını karşıladığı ve hiçbir zaman bu şirketlerin tüm döviz ihtiyacının tamamının karşılanacağını ifade etmediği vurgulandı. Ayrıca kamu bankalarının ocak ayından bu yana BOTAŞ'a döviz satışı gerçekleştirdiğinin de altı çizildi. Merkez'in, enerji ithalatçısı KİT'lerin döviz ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiği ve herhangi bir iptal kararının bulunmadığı belirtildi. Merkez'in bu konuda kamu bankaları ile görüştüğü fakat iddia edildiği üzere, kamu bankalarından talep edilen herhangi bir çalışmanın olmadığına dikkat çekildi.

ASILSIZ KURGU

Bu konudaki bilginin asılsız olduğu ve genel bir ifade olarak, 'çalışma' kelimesi kullanılmak suretiyle asılsız haber kurgulandığının altı çizildi. Merkez, ayrıca, BOTAŞ'a sağlanan döviz imkânı ile rezervlerin 100 milyar doların altına inmesi arasında güçlü bir ilişki bulunmadığına vurgu yaptı. Son dönemde BOTAŞ'a sağlanan dövizin azaldığı belirtilirken, rezervlerdeki düşüşün Rezerv Opsiyon Mekanizması ile kurdaki değer kaybından kaynaklandığı kaydedildi.

LOBİYE İNAT DOLAR 3 TL'NİN ALTINDA

Merkez Bankası rezervleri üzerinden panik havası yaratmak isteyenler dün yine avuçlarını yaladı. ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentinin altında kalması, doları yerle bir etti. Yurtdışı piyasalarda sert bir şekilde değer kaybeden dolar, içeride de 22 Eylül'den bu yana ilk kez 3 TL'nin altına indi. ABD'de tarım dışı istihdam eylül ayında 142 bin ile beklentilerin çok altında artarak ekonominin, Fed'in faiz artırmasına imkan verecek kadar güçlü olmadığına dair endişe yarattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rezerv manipülasyonuna Merkez'den tokat gibi cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN