Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moniz: Enerji merkezi olma işini başardınız

ABD Enerji Bakanı Moniz, Türkiye'nin bir enerji merkezine dönüştüğünü, hidrokarbon rezervlerinin Avrupa'ya ulaştırılması noktasında iki önemli ülkeden biri olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 5.10.2015
Moniz: Enerji merkezi olma işini başardınız
G-20 Enerji Bakanları toplantısı için İstanbul'a gelen ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz SABAH'a konuştu. Türkiye'nin petrol ve doğalgaz açısından oldukça önemli bir ülke olduğunu vurgulayan ABD'li bakan ülkenin tam anlamıyla bir enerji merkezine dönüşmesi için birçok farklı kaynaklardan besleniyor olması ve birçok boru hattına sahip olması gerektiğini ve Türkiye'nin bunu başardığını söyledi.

ABD Türkiye'nin bölgenin enerji merkezi olma hedefine destek verirken, Türk Akımı hakkında kaygıları olduğunu belirtiyor. Bu tutum çelişkili mi?
Türk Akımı projesinin ilk aşaması Rus doğalgazına bağımlılığı artırmayacak. Fakat, Hazar doğalgazını Türkiye aracılığıyla Avrupa'ya aktaracak Güney Koridoru'na odaklanmak daha önemli. Biz Rusya'nın tedarikçiliğine karşı kaynakları çeşitlendirmenin hâlâ mühim olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye'nin bölgenin enerji merkezi haline gelme ihtimalini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye petrol ve doğalgaz açısından önemli bir ülke. Bir enerji merkezine dönüşmesi için koşullar var. İlki, farklı kaynaklardan beslenmesi ve birçok boru hattına sahip olması; Türkiye bunu başarmış durumda. Diğeri ise şeffaflık. Bu bağlamda Türkiye'nin iyi konumlandığını düşünüyorum.

İran'ın dünya enerji piyasasına tam dönüşünden sonra AB'nin güvenilir enerji ortağı olacağını düşünüyor musunuz?
İran nükleer anlaşmaya ve buna bağlı yaptırımlara bağlı kaldığı sürece, evet. Fakat, İran'a uygulanan ekonomik yaptırımların terörizmi desteklemek gibi pek çok sebebi var. İran'ın bu anlaşmaya bağlı kalarak, petrol ithalatını artıracağını düşünüyorum.

Türkiye ve Mısır'a destek veririz

ABD'ye göre Doğu Akdeniz doğalgaz rezervlerinin dünya marketlerine ulaştırılmasında en ideal senaryo nedir? Türkiye, Yunanistan veya Mısır arasından hangisi hidrokarbon rezervlerinin Avrupa'ya ulaştırılmasında daha etkili olacaktır?
Mısır'da sıvılaştırılmış doğalgaz tesislerinin kullanılması için girişimler var. Türkiye'nin konumu bu açıdan oldukça iyi. Kuzeyde Türkiye'nin güneyde Mısır'ın iki önemli nokta olduğunu düşünüyoruz. Gaz bu ülkeler üzerinden aktarılırsa, ikisine de gereken desteği sağlarız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moniz: Enerji merkezi olma işini başardınız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN