'Cari açığa fren oluyoruz'

Giriş Tarihi: 6.10.2015
'Cari açığa fren oluyoruz'

KOBİ'leri katma değerli üretimle buluşturan Yıldız Teknopark, İkitelli OSB'de ofis açtı. Çalışmaları süren Fren Test Merkezi ise cari açığa 1 milyar dolarlık iyileştirme yapacak

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark'ı, ekonomide çığır açacak projeler kovalıyor. Tıp, ulaşım, mekatronik, bilgisayar ve elektronik gibi alanlarda ileri teknolojiye ulaşan kurumun odağında KOBİ'ler var. Türkiye'de bir ilke imza atıp, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'ne ofis açan Yıldız Teknopark, kısa sürede 200'den fazla KOBİ'yle ortak proje yürütmeye başladı. Sanayi işbirliklerini bir üst lige taşımak isteyen kurum, ekonomiye 1 milyar dolarlık kaynak sağlayabilecek spesifik bir proje için de kolları sıvamış durumda. Otomotiv sektöründeki akreditasyon sıkıntısını çözmek için çalıştıklarını belirten Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş, otomotiv sanayisindeki firmaları fren imalatında uluslararası akreditasyon zorunlulukları nedeniyle yeterince güçlü üretim yapamadığını belirterek buna çare olabilecek bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

YERLİ FREN DİNAMOMETRESİ

Türkiy'nin fren sistemlerinde dışa bağımlılığı nedeniyle 1 milyar dolarlık kayba uğradığını anlatan Bektaş şöyle konuştu: "Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde binek, hafif ve ağır ticari araçlar ile demiryolu taşıtları ve yedek parça üretim kuruluşlarının Ar-Ge'lerini Türkiye'de yapabilmelerine imkân verecek bir Test ve Fren Dinamometresi Merkezi kuracağız. 20 Ekim'de geniş katılımlı bir toplantı yapacağız."

ÇIĞIR AÇACAK BULUŞLAR GELİYOR
Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak ise teknoparkta hayata geçirilen buluşların Türkiye ekonomisi için umut vaat ettiğini söyledi. Süper bilgisayar, damar görüntüleme spreyi, dokunma hissine sahip yapay deri ve Türkiye'nin ilk sıkıştırılmış doküman arşiv teknolojisi öne çıkan onlarca buluştan birkaçı.

RAKAMLARLA YILDIZ TEKNOPARK
* 5 bin Ar-Ge çalışanı
* 1 milyar TL gelir
* 40 alınan patent
* 9 bina
* 260 Ar-Ge firması
* 2.300 metrekare kuluçka merkezi
* 60.000 metrekare ofis alanı
* 400 metrekare prototip stüdyosu
* 147.000 metrekare toplan alan

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cari açığa fren oluyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN