Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürt Bölgesi merkezi gelirden pay alamayacak!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), petrol satışından elde ettiği geliri merkezi yönetime teslim etmediği takdirde, 2016 bütçesinden pay alamayacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 8.10.2015 14:05
Kürt Bölgesi merkezi gelirden pay alamayacak!
Irak parlamentosu Petrol ve Enerji Komisyonu Üyesi Zahir el-İbadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IKBY'ye, bütçeden pay verilmesinin tek başına sattığı petrolden elde ettiği geliri, merkezi hükümete teslim etmesine bağlı olduğunu belirtti.
İbadi, "IKBY'nin, merkezi hükümetle petrol konusunda imzaladığı anlaşmayı kabul etmesi durumunda dahi geçmiş aylarda sattığı petrolden elde ettiği geliri ödemesi gerekiyor. Söz konusu meblağı ödemeden toplam bütçeden alacağı pay belirlenmeyecek. IKBY'nin hakkı olan yüzde 17'lik pay da toplam bütçeden değil fiilen tahakkuk eden gelirlerden ödenecek. Bu tutar da haliyle tahmini gelirden düşük olacak" diye konuştu.
Irak eski Başbakanı Nuri el-Maliki'nin görev süresinin son yılında, IKBY'nin, uluslararası piyasaya yönetimden izin almaksızın petrol sattığı gerekçesiyle bütçeden alacağı pay kesilmiş ve iki yönetim arasında anlaşmazlıklar başlamıştı.
Mevcut Başbakan Haydar el-İbadi'nin Ağustos 2014'te göreve gelmesinin ardından, Birleşmiş Milletler'in (BM) ara buluculuğuyla iki yönetim arasındaki ilişkilerin düzelmesi için çalışmalara başlanmıştı. Bu çerçevede, merkezi yönetimle IKBY arasında Aralık 2014'te imzalanan anlaşma gereği IKBY, ihraç etmek amacıyla merkezi yönetime günde en az 250 bin varil petrolü teslim edecek bunun yanı sıra merkezi yönetim adına Kerkük'teki kuyulardan günde 300 bin varil petrolü de bölgedeki petrol boru hatları aracılığıyla ihraç edecekti.
Ancak, IKBY merkezi yönetimin, gelirden kendisine düşen hakkı ödemediği gerekçesiyle 4 ay önce anlaşmayı bu anlaşmayı feshetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürt Bölgesi merkezi gelirden pay alamayacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN