'Seçim vaatlerimiz bütçeyi etkilemez'

Maliye Bakanı Şimşek, seçim vaatlerinin maliyetinin 19.3 milyar TL olduğunu belirterek, "Bu rakam bütçeyi etkilemez" dedi

Giriş Tarihi: 8.10.2015
'Seçim vaatlerimiz bütçeyi etkilemez'
AK Parti'nin ekonomi kurmayları, partinin seçim beyannamesinde yer alan vaatlerin bütçe dengelerine en küçük bir etkisinin dahi olmayacağını belirterek, "Hepsi kuruşu kuruşa hesaplandı" değerlendirmesinde bulundu.

KILI KIRK YARDIK

Seçim beyannamesini hazırlarken kılı kırk yardıklarını ifade eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Hepsi kuruşuna kadar hesaplanmış. 1 Kasım seçimlerine yönelik AK Parti'nin açıkladığı yeni beyannamedeki vaatlerimizin net etkisini 19.3 milyar lira olarak öngörüyoruz. Bütçe açığına bırakın yüzde 1'i, yüzde 0.5 olarak bile yansımayacak" dedi. Şimşek, AK Parti'nin en kapsamlı vaatlerinin gençlere yönelik olduğuna dikkati çekti. Muhalefet partilerinin vaatlerinin kaynağına yönelik açıklamada bulunmadıklarını, bir anlamda yüzleşmek istemediklerini dile getiren Mehmet Şimşek, "Çıkarsınız dersiniz ki ben şu kadarlık vaatte bulunuyorum ama şunları yapacağım. Biz AK Parti olarak bunları söyleyebilecek noktadayız. 13 yıldır bütçe yapıyoruz ve bütçeleri yönettik" diye konuştu. Şimşek bütçeyi 17 Ekim'de Meclis'e sunacaklarını söyledi.
DAVUTOĞLU'NUN MASASINDAKİ SON ANKET

ASGARİ ÜCRET SON GECE OLDU

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali Babacan, "Bütçemizin şartları biraz daha iyileşince bu refahı vatandaşlarımıza yansıttık" dedi. Babacan, asgari ücretin beyannameye girmesine son dakikada karar verdiklerini belirtti.
KADINLARA EKONOMİK VAATLER

ÇELİK: İNCE İNCE HESAPLADIK

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan asgari ücret, gençlere kredi, emekli maaşı gibi vaatlere ilişkin olarak muhalefetin, "Kaynak nerede, bugüne kadar neden yapılmadı, bizi takip ediyor" gibi eleştirilerine "İnce ince hesap yaptık. Vaatlerimiz ekonomik dengeleri bozmaz. Biz bunları zaten yapıyorduk" yanıtını verdi. Çelik, muhalefetin vaatlerinin ayaklarının yere basmadığını söyledi.

İŞTE KALEM KALEM MALİYET

İş kurana destek:
500 milyon TL
Faizsiz kredi desteği: 100 milyon TL faiz
İstihdam edilene 1 yıllık maaş: 2.3 milyar TL
Bedava internet: 432 milyon TL
Kursiyere net asgari ücret ödemesi: 230 milyon TL
Gençlere sağlık sigortası: 130 milyon TL
Çiftçiye yem ve gübre desteği: 1.4 milyar TL
İşveren sigorta priminde indirim: 305 milyon TL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Seçim vaatlerimiz bütçeyi etkilemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN