Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençlere iş-aş

AK Parti, gençleri iş sahibi yapmak için kolları sıvadı: İlk kez iş bulanların maaşını 1 yıl boyunca devlet ödeyecek. İşini kurmak isteyenlere de 150 bin liraya varan destek sağlanacak

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Gençlere iş-aş
Seçim beyannamesiyle toplumun her kesimine müjdeler veren AK Parti, gençleri iş ve meslek sahibi yapmak için önemli düzenlemelere imza atacak. Gençlerin istihdamı teşvik edilirken, kendi işini kurmak isteyenlere de kesenin ağzı sonuna kadar açılacak. AK Parti'nin seçim beyannamesine göre; ilk kez iş bulan her gencin maaşı 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak.

KAR ŞILIKS IZ 50 BİN LİRA
Kendi işini kurmak isteyen gençlere proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek verilecek. Kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyenlerin 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı da bulunacak. Yeni iş kuranlar 3 yıl boyunca gelir vergisinden muaf olacak. Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek verilecek. Esnek çalışma biçimleri geliştirilerek özellikle gençlerin istihdama katılımının önü açılacak. Lise ve üniversite mezunu gençlere ücretsiz beceri ve kişisel gelişim programları uygulanacak. Evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20'si oranında destek sağlanacak.

SANAT-SPOR İÇİN KARŞILIKSIZ PARA
AK Parti'nin 1 Kasım seçim beyannamesinden bazı satır başları şöyle:
GENÇDES programı hayata geçirilecek. Gençlerin kısa film, ilk film, kitap, dergi vb. sanatsal faaliyetleri ile sportif faaliyetlerine proje bazlı karşılıksız destek verilecek.
Gençlere ücretsiz internet erişimi imkanı getirilecek.
'Gençlik Akademisi' ile gençlerin modern sanat dallarıyla tanışabileceği 'Gençlik Stüdyoları' kurulacak.
Gençlerin kültür ve sanatla beslenmelerini, sanat icra etmelerini sağlayacak 'Sanat Evleri' oluşturulacak. Yine gençlerin modern sanat dallarıyla tanışabileceği 'Gençlik Stüdyoları' kurulacak.

ÖĞRENCİYE BÜYÜK DESTEK
Ortaöğretimden yükseköğretime geçişte eğitim ve kariyer planlamasına yardım edecek 'kariyer merkezleri' kurulacak.
Üniversite öğrencilerinin kredi ve bursları kesilmeden kısmi süreli çalışma yoluyla istihdama katılımlarını sağlanacak.
Yükseköğrenimde tüm öğrencilere barınma imkanı sağlanacak.
Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alınarak okul-sanayi işbirliğine katkıda bulunulacak.
Yüksek lisans ve doktora programları için yurt dışına daha çok kişi gidecek.
Öğrenim gören gençlerin pasaport harcı kaldırılacak.
Thy'nin öğrenciler için başlattığı indirim uygulaması sürecek.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlere iş-aş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN