Dönüşümde marka olduk

Ankara Büyükşehir Belediyesi, aktif olarak yürüttüğü 20 kentsel dönüşüm projesiyle toplam 19 bin konutu dönüştürdü. Başkan Melih Gökçek, "Dönüşüm sayesinde yurtiçi ve yurtdışında yaptığımız işlerle marka olmayı başardık. Ankara'nın çehresini değiştirdik" dedi

Giriş Tarihi: 14.10.2015
Dönüşümde marka olduk
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şehirdeki kentsel dönüşüm projelerini ve gelinen noktayı SABAH'a anlattı.
Yeni bir şehir zihniyetiyle yola çıktığınız Ankara'da büyük bir kentsel dönüşüm hamlesine başladınız. Dönüşümde geldiğiniz nokta nedir? Projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ankara'da uyguladığımız projeler birçok şehre model oldu. Sağlıksız yapılaşmış, gecekondu alanlarına mevcut haliyle herhangi bir hizmet götürmek mümkün değil. Bu aynı zamanda kısıtlı kamu bütçelerinin de gereksiz israfı anlamına geliyor. Ankara'da 71 adet kentsel dönüşüm proje alanı bulunuyor. Ancak Belediye Meclisi tarafından ilan edilen kentsel dönüşüm projesi alanlarından 20'si aktif olarak yürütülüyor. Bu alanlar Kuzey Ankara Girişi, Dikmen Vadisi Son Etap, Yeni Mamak, Güneypark, Hıdırlık- Atıfbey-İsmetpaşa, Merkezi İş Alanı ve uygulamasına başlayacağımız Çaldağ Kentsel Dönüşüm Projesi ana başlıkları altında toplanabilir.

AMACIMIZ SAĞLIKLI YAPILAŞMA

Size göre şehirlerin dönüşümündeki en önemli husus nedir?
Öncelikli amacımız, sorun yumağı haline gelmiş bu alanları kent için problem olmaktan çıkarmak. Bunu yaparken de planlı ve sağlıklı bir yapılaşmayı hayata geçirmek istiyoruz. Bu uygulamalarda bence en önemli husus projenin kendi içinde finansmanını sağlayabilir olmasıdır. Dönüşüm alanı içinde hak sahibi olan vatandaşlara mülkleri arasında payları yeni projelerin içinde veriliyor ya da yapılaşma taşınmaz maliklerince (Yükseltepe, 50. Yıl, İstanbul yolu vb.) gerçekleştiriliyor.

DAVALAR PROJELERİ AKSATIYOR


Hedeflediğiniz dönüşüm programına uygun mu ilerliyorsunuz?
Proje alanı içinde modern geniş taşıt ve yaya yolları, büyük yeşil alanlar, okul, sağlık tesisi, cami, karakol, kreş, sosyal tesisler, spor alanları vb. donatı alanları da kente kazandırılıyor. Ulaşım ve altyapı sorunları da çözümleniyor.
Bu alanda fark yarattığınızı düşünüyor musunuz?
Dönüşüm uygulamalarımız da hedeflenen programa göre ilerliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümde uluslararası platformda ve ülkemiz içerisinde yaptığı işlerle marka olmayı başardı. Ancak kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili karşılaşılan en büyük sıkıntı, ilgili veya ilgisiz kişi ve kurumlarca açılan davalar. Bu süre açısından projelerin aksamasına neden oluyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümde marka olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN