Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artan kur eğitimin rotasını değiştirdi

Dolar ve eurodaki hızlı artış yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin tercihlerini de değiştirdi. Rota ABD, İngiltere ve Kanada'dan Doğu Avrupa ile Baltık ülkelerine kaydı

Giriş Tarihi: 15.10.2015
Artan kur eğitimin rotasını değiştirdi
Son dönemde hızlı bir artış trendine giren döviz kurundaki değişiklikler eğitim trendlerini de etkiledi. Dolar, euro ve sterlindeki artış yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin ülke tercihlerini değiştirdi. Bugüne kadar öğrencilerin yurtdışı eğitimde tercih ettikleri gözde ülkeler ABD, İngiltere ve Kanada ekonomik nedenlerle alt sıralara kaydı. Buna karşılık Doğu Avrupa, Baltık ve Uzakdoğu ülkeleri yükselişe geçti. Türkiye Uluslararası Eğitim Fuarları (IEFT) Genel Koordinatörü Deniz Akar, "Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler ve aileleri geleneksel ülkeler ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya'nın dışında, alternatif ülke pazarları Polonya, Macaristan, Estonya, Litvanya ve Rusya gibi Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleriyle Çin ve Güney Kore gibi Asya ülkelerine yöneliyor" dedi.

YILLIK 1.5 MİLYAR DOLAR

HSBC'nin yaptığı bir araştırmaya göre Türk ailelerinin yüzde 83'ü çocuklarını yurtdışında okutmak istiyor. Yurtdışında okuyan Türk öğrenci sayısı bugün itibarıyla 100 bini aşmış durumda. Türk öğrenciler en çok ABD, İngiltere ve Kanada'daki üniversitelere ilgi gösterse de ekonomik nedenlerle İsveç, Hollanda, Çin, Malezya, Macaristan, Rusya ve Polonya'ya da ilgi artıyor. Rusya ve Çin gibi ülkelerde eğitim gören öğrenci sayısı henüz yıllık 1000 civarında. Ancak bu ülkelere olan ilgi de gitgide artıyor. Yurtdışına en fazla öğrenci gönderen 5'inci ülke olan Türkiye'de öğrencilerin yıllık toplam harcamaları 1.5 milyar doları buluyor.

MASRAFLAR 4 KAT AZALIYOR

Türkiye, ABD'ye en çok öğrenci gönderen ülkelerin başında geliyor. Çocuğunu ABD'de standart bir üniversitede okutmak isteyen aile masraflarla birlikte yıllık en az 40 bin dolar ayırmak zorunda. Çin'de ise maliyet 8 bin dolar civarında. İngiltere'de 1 yıllık eğitim ve yaşam giderleri maliyeti 25 bin sterlinken Doğu Avrupa ülkelerinde bu rakam 7 bin euroya düşüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artan kur eğitimin rotasını değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN