Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üçüncü nükleere ABD ve Japonlar talip oldu

Enerji Bakanı Alaboyun, üçüncü nükleer santralin İğneada'da yapılmasının planlandığını belirterek, "ABD ve Çinliler ile mutabakat zaptı imzalandı" dedi

Giriş Tarihi: 15.10.2015
Üçüncü nükleere ABD ve Japonlar talip oldu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, üçüncü nükleer santralin Kırklareli-İğneada'da yapılacağını açıkladı. Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk olan Alaboyun, "Çinliler ve Amerika'nın Westinghouse firmasıyla mutabakat zaptı şeklinde bir anlaşma imzalandı, onlar bir çalışma yapıyorlar. Teklif vereceklerle görüşüyoruz. Japonların da ilgisi var" dedi.

GAZ KESİNTİSİ OLMAZ

Rusya ile enerji bağlamında bir sorun yaşanmadığını belirten Alaboyun, Gazprom'la yürütülen fiyat görüşmelerine de değindi. Bakan Alaboyun, Gazprom'un indirim için ilk olarak yüzde 6, ardından yüzde 10 ve son olarak da yüzde 10.25'lik bir rakam önerdiğini hatırlattı. Rusya'nın indirim konusunu Türk Akımı'na bağlamaya çalıştığını vurgulayan Alaboyun, "Türk Akımı ile fiyat revizyonu birbirinden tamamen bağımsızdır. Birbiriyle asla ve asla ilişkilendirilemez. Rusya bizim için iyi bir kaynak, biz de iyi bir müşteriyiz. Ruslarla doğalgaz anlamında herhangi bir sorunumuz yok. Küçük itilaflı konular varsa bunlar da konuşulur, uzlaşılır. Doğalgaz kesintisi asla söz konusu olmaz" diye konuştu.

İŞTE AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ


İZİNLERİ KALDIRACAĞIZ
Bakan Alaboyun, 1 Kasım seçimleri için alınan önlemlere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Alaboyun, seçimlerden 10 gün önce izinleri tamamen kaldıracaklarını belirtti.

CANLI BAKIM PROGRAMI YAPILACAK
Alaboyun, seçimler sırasında özellikle Güneydoğu'da jandarma ve polisle birlikte çalışacaklarını belirtierek, şöyle konuştu: "Pazar günü Aksaray'da bu bağlamda bir toplantı yaptık. Tedbirlerimizi en üst düzeyde alıyoruz. Spekülasyonlara neden vermemek için yoğun bir çaba içindeyiz. Planlı bakımlarımızı canlı bakımla minimize etmek istiyoruz. Çünkü, bir hatta bakım yapılacaksa, 4-5 saat şalteri indiriyorsunuz, kablo ve direkleri değiştiriyorsunuz, halk elektriğe erişemiyor.

İSTANBUL'A 3 SAATLİK MESAFEDE
İğneada, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı, Trakya'nın Karadeniz sahilinde yer alıyor. 22 kilometrelik bir sahile sahip olan İğneada, İstanbul'a yaklaşık 3 saatlik mesafede. Nüfusu, 2 bin 82 kişi olan kasabanın nüfusu yazları turizmin etkisiyle 10 bini buluyor. Geçim kaynakları arasında ormancılık, balıkçılık ve pansiyon işletmeciliği bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü nükleere ABD ve Japonlar talip oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN