Üçüncü havalimanı için dev yatırımı

"(Üçüncü) Havalimanına temin edecek Taşoluk Tali Merkezinin 2017 sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyoruz. Bu yatırım için 42 milyon lira bütçe ayrıldı"

Giriş Tarihi: 18.10.2015 11:57 Güncelleme Tarihi: 18.10.2015 11:58
Üçüncü havalimanı için dev enerji yatırımı
ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, üçüncü havalimanı için enerji altyapısı yatırım çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Havalimanına enerji temin edecek Taşoluk Tali Merkezinin 2017 sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyoruz. Bu yatırım için 42 milyon lira bütçe ayrıldı" dedi.

Alaboyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımı ile üçüncü havalimanı finansmanı imza töreninin gerçekleştirileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük havalimanı olarak nitelendirilen üçüncü havalimanı için enerji altyapısı yatırım çalışmalarının ise sürdüğünü dile getiren Alaboyun, şöyle devam etti:

İSTANBUL'DAKİ 3 HAVALİMANI BİRBİRİNE BAĞLANACAK

"Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin (TEAİŞ) yatırım programı kapsamına alınan 380/54 kV gücündeki Taşoluk Tali Merkezi yapımı devam eden üçüncü havalimanına enerji temin edecek. Bunun için yer tespiti yapıldı. Hazineye ait sahanın TEİAŞ'a devri de yakın bir tarihte tamamlanacak. Bu merkezimizin 2017 sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyoruz. Bu yatırım için 42 milyon lira bütçe ayrıldı."

Alaboyun, yeni havalimanının enerji temini için ayrıca 4x100 megavolt amper (MVA) kurulu gücünde 154/33 kV'lik gaz izole transformatör merkezinin de yüklenici firma tarafından tesis edileceğini ve işletileceğini anlattı.

3. HAVALİMANINDAN SON KARELER!

Yüklenici firmanın konuyla ilgili gerekli planlamaları yaptığını aktaran Alaboyun, "Söz konusu merkez Habibler-Taşoluk Enerji İletim Hattına bağlanacak. Bu bağlantı da devlet hava meydanları işletmesi şartnamesi gereği yüklenici firma tarafından yapılacak. Üçüncü havalimanının dışında oluşacak tesislerin enerji temini için ise Gaz İzole Transformatör Merkezinin hemen yanında 2x100 MVA kurulu gücünde bir trafo merkezinin de yapımı planlanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü havalimanı için dev enerji yatırımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN