Halk Katılım'ı Hazine'yle olacak

Giriş Tarihi: 20.10.2015
Halk Katılım'ı Hazine'yle olacak

Halk Bankası'nın 'katılım bankası' kararını ertelemesinde halka açıklık payı etkili oldu. Bu payın % 74'ü yabancılarda. Hazine bankanın % 100 Türk sermayeli kurulmasını istiyor

Halk Bankası'nın kurmayı planladığı katılım bankasını ertelemesinin arka planı belli oldu. Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun "Lisans iptali yok. İleride başvurmak kaydıyla hukuki gerekçelerle başvurumuzu şimdilik geri çektik" açıklamalarının perde arkasına SABAH ulaştı. Edinilen bilgilere göre, erteleme kararında Halkbank'ın yüzde 49'luk halka açık payı etkili oldu. Bu payın yüzde 73.29'u yabancılarda bulunuyor. Hazine Müsteşarlığı katılım bankasının yüzde 100 Türk sermayesiyle kurulmasını istiyor. Seçimlerden sonra Hazine üzerinden bankanın kurulmasının yeniden gündeme gelebileceği belirtiliyor. Banka iştiraki olarak Halk katırım veya finansal adında bir yapı kurulması, bunun yüzde 100 Hazine sermayesine sahip olması gündemde. Bunun için yasal bir düzenleme yapılacağı belirtiliyor.

YABANCI SERMAYE

Halk Bankası'nın sermayesi 1 milyar 250 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Halka açıklık oranı yüzde 48.89 olan bankanın yüzde 51.11 hissesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ait. Halka açık kesimde hisse sahibi olan yabancı yatırımcıların elindeki hisseler bankanın toplam sermayesinin ise yüzde 35.6'sını oluşturuyor. Halk Bankası 19 Aralık tarihinde katılım bankası kurmak için sermayesini yüzde 80 bedelli artırarak 2 milyar 250 milyon liraya çıkarma kararı almış fakat daha sonra bu karar iptal edilmişti. Bu sermaye artırımı gerçekleşebilseydi bankanın sağlayacağı 1 milyar liralık kaynağın 350 milyon lirası borsadaki yabancı hissedarlardan karşılanacaktı.

2-3 AYA NETLEŞİR
Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu dün katılım bankası için ileride yeniden başvuru yapabileceklerini belirterek, "Ortaklarımızdan fazla para almadan nasıl yapabiliriz üzerine çalışacağız. 2-3 aya kadar netleşir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk Katılım'ı Hazine'yle olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN