Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brüt metrekareyi 'net'leştirdi

Giriş Tarihi: 21.10.2015
Brüt metrekareyi 'net'leştirdi

360 Kurtköy projesi, net-brüt metrekare hesabına yeni bir çözüm getirdi. Buna göre konut satışları net metrekare üzerinden yapılacak. Brüt metrekareye ise otopark ve sosyal alanlar dahil edilmeyecek

Hanesel Yapı ve Demirbaş Yapı, Kurtköy'de hayata geçirdikleri 360 Kurtköy'de otopark ve sosyal tesisleri dahil etmeyerek, net brüt metrekare farkına farklı bir boyut kazandırdı. Demirbaş Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demirbaş, projede konutların net metrekarelerinin standartların üzerinde, brütün ise minimumda olacağını belirtti. Demirbaş, "Satışlarımızı genel metrekare birim fiyatı yerine net metrekareleri söyleyerek, brüt alanı minimumda tutarak yapacağız. Brüt metrekareyi hesaplarken ise ortak kullanım alanlarını yani sosyal tesis, depolar, otoparkları değil kat alanlarını baz alacağız. Bir katta kaç daire varsa katın toplam alanını o sayıya bölerek brüt alanı ortaya çıkaracağız. Bu projede insanların kafalarını karıştıran net ile brüt metrekare arasındaki farklara açıklamalar getireceğiz" diye konuştu.

1+1 konut yok

Kurtköy'de bugüne kadar 250 bin metrekare inşaat alanına imza attıklarını kaydeden Sefa Demirbaş, "Bölgede eskiden yüzde 80 yatırımcı, yüzde 20 oranında oturumcu vardı. Şimdi bu oranlar tam tersine döndü. Artık oturumluk daireler tercih ediliyor. Biz de bu nedenle 1+1 tipinde evlere bu projede yer vermedik. Ayrıca konutlarımızın tamamında buçuk diye ifade ettiğimiz 5.5 metrekareye varan giyinme odaları mevcut olacak" dedi.

320 milyon liralık yatırım
Toplam 320 milyon lira değere sahip projede, 540 daire yer alıyor. Kurtköy'ü tepeden 360 derece görmesi nedeniyle 360 Kurtköy adını alan projede fiyatlar 350 bin liradan başlıyor.

Hanesel Yapı'dan ilk proje
Bugüne kadar Bağdat Caddesi, Çengelköy, Şerifali, Ataşehir, Libadiye, İzmirÇeşme gibi çeşitli bölgelerde 10 binin üzerinde konut inşa ettiklerini söyleyen Hanesel Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Aydoğan Selimoğlu, "Selimoğlu Group şirketimizi, yaklaşık 10 ay önce ortağımıza sattık. Onun da tüm hisselerini Pana Yapı'ya sattığını duyduk. Biz faaliyetlerimize Hanesel Yapı olarak devam edeceğiz. İlk projemizi Kurtköy'de Demirbaş Yapı ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Bir de Kozyatağı'nda projemiz olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brüt metrekareyi 'net'leştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN