Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankacılardan CHP'nin seçim vaadine tepki

Giriş Tarihi: 22.10.2015 10:25
Bankacılardan CHP'nin seçim vaadine tepki

Reklam filminde kredi kartı faiziyle ilgili ‘ödemeyin kardeşim, anlaştık’ diyen CHP’ye bankacılar “Biz o zaman mevduatın faizini nasıl ödeyecğeiz, bu nasıl sistem” diye sordu.

CHP'nin ayağı yere basmayan seçim vaatlerinden 'kredi kartı faiz borçlarının yüzde 80'ini' sileceğiz, bankalarla anlaştık' iddiası tamamen yalan çıktı.

CHP'nin anlaştık dediği bankacılardan 'ödemeyin kardeşim' sloganlı reklamlarına sert tepki geldi. Bankacılar, CHP'nin bankacılık sistemini bilmediğini, hala bankacılığın ne olduğunu anlayamadıklarını söyledi.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de konuyla ilgili, "Şöyle reklamlara şahit oluyoruz: 'Ödemeyin kardeşim. (Kredi kartı faiz borçları) Yüzde 80'ini sileceğiz'. Biz o zaman mevduatın faizini nasıl ödeyeceğiz" dedi.Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda düzenlenen CEO Club Bankacılar Zirvesi'nde konuşan Ateş, hafta sonunda Kıbrıs'a Barış Suyu Projesi töreninde, hafta içinde de İstanbul Yeni Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni'nde bulunduğunu anlattı. "Çok önemli projelere imza attık. Kaynakların akıllı dağılımına aracılık ediyoruz" diyen Ateş, dijitalleşmenin dünyada artık "olmak ya da olmamak" anla-mına geldiğini vurguladı.

BU NASIL SİSTEM!

CHP'nin kredi kartı faiz borçlarına ilişkin vaatlerine de değinen Ateş, şunları kaydetti:

"Şöyle reklamlara şahit oluyoruz: 'Ödemeyin kardeşim. (Kredi kartı faiz borçları) Yüzde 80'ini sileceğiz'. Seçim öncesi, çok spekülatif bir konu ama bu konuya gireceğim. Biz o zaman mevduatın faizini nasıl ödeyeceğiz? Bu nasıl bir sistem? Bankaların faiz gelir ve giderlerine kimse bakmıyor mu? Biz komisyon ödüyoruz. Kaynakların akılcı dağılımına aracılık ederek, kaynak fazlası ile kaynak eksiğini buluşturan bir kurumuz. Bu hala anlaşılmadı mı? Paranın zaman değerini herkesin çözmesi gerekli." Ateş, bankacılık sektörünün öneminin altını çizdi. Bankacılığın bütün sektörlerin ortasında yer aldığını belirten Ateş, asıl sermayesinin güven olan sektörün itibarı için herkesin üzerine düşen görevi bulunduğunu söyledi.

CHP'NİN ANLAŞTIĞI BANKA ORTADA YOK

Bankacıların sert tepki göstermesine rağmen CHP, halen kart faiziyle ilgili vaadinde direnerek, bankalarla anlaşttığını iddia ediyor. CHP'nin anlaştığı bankayı ise bilen yok. CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP'nin Seçim Beyannamesi içinde en dikkat çeken vaatlerinden biri olan "Kredi kartları borçlarının faizinin yüzde 80'inin silinmesi önerisinin, bankacılar ve uzmanlarla birlikte hazırlandığını iddia etti. Böke, seçim beyannamesinde yer alan vaatlerin her birinin ortak paydaşlarla tartışılarak belirlendiğini iddia etmeye devam etti.

BELİRSİZLİKLER KALKACAK 2016 DAHA İYİ OLACAK

Bankacılar, Fed'in para politikasının netleşeceği ve içerde de seçim belirsizliğinin ortadan kalkacağı beklentisiyle, 2016'nın 2015'e göre sektörde daha iyi olacağını öngürüyor. Vodafone'un düzenlediği CEO Club toplantısında konuşan bankacılar, ayrıca önümüzdeki dönemde gündeme gelecek bazı global düzenlemelerin sektöre maliyet ve bilanço açısından olumsuz etkisinin olacağının da altını çizdi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 2015'te yaşanan global ve içerideki gelişmelerin bir bölümünü hesaba kattıklarını belirterek, "Ancak ikinci seçim sürprizdi. TL'de bu denli kayıp beklemiyorduk. Bu denli terör olayı beklemiyorduk... Ancak 2016'da, 2015'e nispeten belirsizlikler ortadan kalkacak. Seçim ortadan kalkacak. Fed'in ne yapıp yapmadığını göreceğiz. 2016'yı da daha pozitif bekliyoruz" dedi. Aydın, gelecek yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyümesini ve bankacılık sektörü kârının yüzde 12 düzeyinde artmasını öngördüklerini belirtti.

Sektörün gelecek yıl BASEL III'e geçeceğini belirten Aydın "BASEL III yeni kısıtlar getiriyor. Biz bu düzenlemelerin bankacılık setörüne özellikle SYR açısından yeni yük getirmemesi için, geçmiş yıllarda ihtiyaten oluşturulan tamponlardan taviz verilmesini arzu ediyoruz" diye konuştu. Toplantıda konuşan Garanti Bnkası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil de, gelecek yılın bu yıldan daha iyi olmasını beklediklerini belirtti. (Star)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankacılardan CHP'nin seçim vaadine tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN