Yerli otonun 350 binlik siparişi Bursa’dan

Giriş Tarihi: 22.10.2015
Yerli otonun 350 binlik siparişi Bursa’dan

Otomotiv sektörünün üssü Bursa, yerli otomobilin üretimine talip oldu. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, "Üretim için yerimiz hazır. Araca güvenimiz tam. 35 bin üyemiz 350 bin adetlik sipariş verecek" dedi

O tomotiv sektörünün merkezi Bursa, yerli otomobil projesine tam destek verdi. Yapımı planlanan Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'nde (TEKNOSAB) yerli otomobil için yer ayrıldığını söyleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, henüz otomobil banda inmeden ilk siparişi de verdi. BTSO olarak 100 otomobil almaya hazır olduklarını vurgulayan Burkay, "Bu sembolik bir sipariş. 35 bin üyemiz de yerli otomobil almaya hazır. Her şirket, en az 10 adet almayı planlıyor. Bu da 350 binlik sipariş demek" dedi.

YERLİLİK ORANI ARTIRILABİLİR

Yerli otomobil prototipinin görücüye çıkmasının ardından BTSO kolları sıvayarak, elini taşın altına koydu. Başkan Burkay, "Üretim için lobi faaliyetleri yürütüyoruz. Bursa halkının da bu otomobillerin en büyük alıcısı olacağına inanıyoruz" dedi. Yerli marka otomobilin üretilmesinin gerekliliğine değinen Burkay, tarihi bir fırsatın daha yakalandığına dikkat çekti. Güney Kore ve Çin'in de global arenada rekabetçi olabilmek için farklı sektörlerden dünya markalarını satın alma stratejisiyle geliştiklerine vurgu yapan Burkay, şöyle devam etti: "Üretimin yanı sıra araç tasarımında da katkımızın olması, yerli kavramını daha da güçlendirecek. Oluşturulacak yerli otomobil platformu aracılığıyla Türk Ar-Ge firmaları da sürece aktif olarak dahil edilebilir. Yerli otomobil platformunda yapılacak çalışmalarla görsel, elektrik ve mekanik sistem tasarımları yurtdışında geliştirilen konseptin yanı sıra, geliştirilecek diğer modellerde yerlilik oranı artırılabilir" diye konuştu.

KAYBEDECEK 1 GÜN BİLE YOK
Rekabetin hızla tekabil ettiği günümüzde, değil 1 yıl, 1 gün bile kaybetmeye tahammülün olmadığını kaydeden Burkay, şöyle devam etti: "Otomobil sürecine özgün tasarımla başlamak için 7-8 yıla ihtiyaç var. Yetkin firmalardan teknoloji transferi yapıp kendi inisiyatifimizle zaman kaybetmeden üretmek en akılcı yoldur. Metod doğrudur. Dünyada sıfırdan başlayacak elektrikli ve hibrid araç teknolojisi için yarışın başındayız ve yatırımın merkezi Bursa olmalıdır."

BİRİLERİ FENA HALDE KORKUYOR
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil projesinin baltalanmak istendiğini söyledi. Devrim otomobiline yaptıkları gibi bu projeyi boğma girişimine müsaade etmeyeceklerini anlatan Işık, "İnşallah Türkiye kendi otomobilini yapacak ve bütün dünyaya satacak. AK Parti'yi bu kadar eleştirmelerinin altında yatan sebeplerin başında 'yerli üretim ve milli ekonomi arzusu' geliyor. Milletimizle beraber Allah'ın izniyle yolumuza devam edeceğiz. Artık her yaptığımız üretim yenilikçi olacak. Devamlı geliştirme ve daha iyiye gitmenin yoluna bakacağız" dedi.

YETERKİ OLACAĞINA İNANALIM
Dünyanın dev markalarının stratejilerinin yerli otomobil üretiminde de izlendiğine işaret eden BTSO Başkanı Burkay, "Yeter ki inanalım ve sahip çıkalım. Yerli otomobilimizin yolunu açalım ve bu işe yatırım yapacak girişimcilerimizi cesaretlendirelim. İmalat aşamasına geçmeden önce, ülkemizdeki özel sektör otomotiv tasarım potansiyeli marifetiyle, Türkiyemizin imzasını taşıyan bir marka oluşturalım. Ancak bu alanda devletin de özel sektörle birlikte yapılacak yatırımda olması gerek" şeklinde konuştu. Burkay, yatırımcı modelinin çok ortaklı da olabileceğini ancak şimdilik önceliklerinin projenin başlaması olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli otonun 350 binlik siparişi Bursa’dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN