Türkiye'nin en iyi haber sitesi

13 Milyon TL'lik kaçak sigara operasyonu

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından Ambarlı Limanı'nda gerçekleştirilen operasyonda 13 milyon TL değerinde kaçak sigara ele geçirildi.

Giriş Tarihi: 23.10.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 23.10.2015 15:42
13 Milyon TL'lik kaçak sigara operasyonu

İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ve Ambarlı Gümrük Müdürlüğü'nün birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda Ambarlı Limanı'nda konteynerler içerisinde beyan edilmeyen sigaralar olduğu, bunların farklı beyanlarla ülkeye kaçak olarak sokulacağı bilgisine ulaşıldı.

KÖPEK LİLLY'NİN MARİFETİ

Alınan bilgi doğrultusunda inceleme başlatan Gümrük Muhafaza ekipleri, konteynerlerin İstanbul'da faaliyet gösteren Ö.O.L. firması adına Mısır'dan Ambarlı Limanı'na geldiğini ve polietilen plastik hammaddesi olarak beyan edildiğini tespit ederek, eşyaların yüklü olduğu konteynerleri takibe aldı. Konteynerler söz konusu limana uğradıktan sonra eşyalara ilişkin belgeler gümrüğe sunuldu.

Belgelerde sigaraya ilişkin herhangi bir beyana rastlanılmaması üzerine operasyon başlatıldı. İlk olarak tütün dedektör köpeği "Lilly" marifeti ile inceleme yapıldı. İncelemede köpeğin tepki vermesi üzerine savcılık talimatı doğrultusunda konteynerlerde arama yapıldı.

TEK SEFERDE YAKALANAN EN BÜYÜK MİKTAR

Yapılan ayrıntılı kontrolde limana yanaşan dört konteynerin üçünde bütünüyle gümrüklere bildirilmemiş, beyan harici sigara türü eşya olduğu, bir konteynerde ise beyan edildiği gibi polietilen cinsi eşya olduğu tespit edildi.

Yapılan sayım neticesinde üç konteynerde üzerinde TAPDK bandrolü bulunmayan toplam 1 milyon 620 bin paket sigara bulundu. El konulan sigaraların piyasa değerinin yaklaşık 13 milyon TL olduğu tespit edildi.

Gümrük yetkilileri, alıcı firma ile söz konusu eşyaların gümrük işlemlerini yapan aracılar ile ilgili olarak Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve TCK uyarınca suç duyurusunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
13 Milyon TL'lik kaçak sigara operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN