Geleceğe yatırım 40 milyon $ getirdi

Coca-Cola İçecek sürdürülebilir yaklaşımla 9 yılda 40 milyon dolarlık tasarrufa imza attı. Bu yaklaşım, şirketin Bursa fabrikasına Belçika'daki kalite yarışında 'Başarı Ödülü' kazandırdı

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Geleceğe yatırım 40 milyon $ getirdi
Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Ödülleri Brüksel'deki Autoworld Museum'da milyar euroluk otomobiller eşliğinde sahiplerini buldu. Biz de Anadolu'nun sanayi şehri Bursa adına buradayız. Coca-Cola İçecek'in (CCI) Bursa fabrikası, rakiplerini geride bırakıp Başarı Ödülü'nü aldığında, bu gecenin arkasındaki hikâyeyi merak ettik. CCI Kurumsal İletişim Direktörü Atilla Yerlikaya'dan öğreniyoruz ki bu oldukça uzun bir hikâye. Toplam üretimin yüzde 20'sini gerçekleştiren Bursa fabrikasının aldığı ödül Türkiye için ilk değil. Şirketin yıllar önce Türkiye ve ona bağlı yönetilen 10 ülkedeki 25 fabrikada başlattığı değişim, karbon emisyonundan elektrik ve su tüketimine kadar birçok konuda verimlilik getirmiş. 8 yılda Türkiye'de yüzde 19, Ürdün'de 41, Kazakistan'da 26 ve Azerbaycan'da 13 oranında su tasarrufu elde edilmiş. Karbon ayak izini 110 bin tona indirdiklerini söyleyen Atilla Yerlikaya Türkiye, Ürdün, Azerbaycan ve Pakistan'daki fabrikalarda yürütülen mükemmellik operasyonlarıyla toplam 54.1 milyon MJ enerji tasarrufu sağladıklarını söylüyor. Bu rakam yaklaşık bin 500 hanenin bir yıllık enerji ihtiyacına denk geliyor.

ENERJİDE LİDER ÜLKE

CCI Türkiye Genel Müdürü Lisani Atasayan da bu anlayışın Bursa fabrikasında önemli sonuçlar doğurduğunu ifade ediyor. Sürdürülebilir yaklaşımla 9 yılda 40 milyon dolarlık tasarruf elde edildiğini anlatan Atasayan bu alana yapılan yatırımların boşa çıkmadığını belirtiyor. Türkiye enerji tasarrufunda da 200'ün üzerinde ülke arasında Meksika ile birlikte ilk sırada yer alıyor.

SOĞUTUCULAR DEĞİŞTİ
CCI'da 10 bin kişilik satış teşkilatı da değişimden nasibini almış. 8 yıl önce soğutucuları daha az emisyona neden olan modellerle değiştirmeye başladıklarını anlatan Atilli Yerlikaya, "Yeni soğutucular yüzde 42 daha az enerji harcıyor. Bu sayede karbon emisyonunu 2014 itibarıyla 185 bin ton azalttık. Bu 14.4 milyon ağacın bir yılda emdiği karbondioksit oranına eşit" diyor.

1.8 MİLYAR LİTRE SU KORUNDU
2020'de doğadan kullandığı suyu sıfırlama sözü veren Coca-Cola'da bu konu öncelikli durumda. Su tasarrufunun Türkiye için önemli olduğunu söyleyen Yerlikaya, 2014'te Türkiye'de kullandıkları suyun yüzde 58'ini yerine koyduklarını söylüyor. Bu tasarruf 1.8 milyar litre, başka bir deyişle 21 bin 400 evin yıllık su ihtiyacı anlamına geliyor. 1 litre kola üretiminde dünya ortalamasında 2.03 litre su kullanılırken bu rakam Türkiye'de 1.41. Türkiye'ye bağlı ülkelerden Ürdün'de 2.04, Kazakistan'da 1.55, Azerbaycan'da ise 1.82.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğe yatırım 40 milyon $ getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN